De ce a fost eliberat IOAN BECALI. Motivarea INSTANŢEI

Ioan Becali, eliberat pentru că este stabil emoţional şi supus legii. Cu alte cuvinte, impresarul care scuipa jurnaliştii incomozi şi îi trântea la procese este un membru model al societăţii. Cel putin aşa reiese din motivarea judecătorilor care au decis eliberarea condiţionată.
Filip Stan
27 oct. 2016, 09:41
De ce a fost eliberat IOAN BECALI. Motivarea INSTANŢEI

Ioan Becali ar fi trebuitr să stea 6 ani si 4 luni departe de societate. Tot el ar fi trebuit să plătească, în perioada de încarcerare, şi prejudiciul creat. Niciuna din aceste obligaţii impuse la condamnare, însă, nu au fost îndeplinite în cei 2 ani şi 6 luni de închisoare.

Ioan Becali, însă, a fost considerat de comisia din penitenciar şi de judecători drept un deţinut model, complet reeducat şi supus normelor legale.

„Manifestă comportament de acceptare şi aprobare adaptat normelor, a fost stabil emoţional la momentul evaluării, fără manifestări psihocomportamentale dezadaptative”, se arată în motivarea Tribunalului Ilfov

Judecătorii nu au fost deranjaţi de faptul că Ioan Becali nu şi-a plătit prejudiciul din Dosarul Transferurilor. Ba, chiar l-au lăudat pentru că firma lui şi-a plătit taxele anul trecut.

Ioan Becali are de achitat statului 22 de milioane de lei, prejudiciu plus penalităţi. În acelaşi dosar al transferurilor a fost condamnat şi Victor Becali. Acesta, însă, nu a reuşit să îi convingă pe judecătorii de la Medgidia că este la fel de supus normelor statului şi i-au respins cererea de eliberare.

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
De ce să nu arunci varza murată chiar dacă a trecut iarna. Ce poți să faci cu ea pe timp de vară
Capital.ro
Taxă majorată pentru proprietarii auto. Se achită până la 125 de lei. Intră în vigoare din 7 aprilie
Playtech.ro
Cât ar costa Metrorex siguranța călătorilor. Costurile dotării stațiilor de metrou cu un sistem de protecție EXCLUSIV
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
Reacția lui Piedone în timpul unui control la o măcelărie plină de icoane: „Intrăm in biserică”. Patru restaurante din Sectorul 5 au fost închise
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Icoana care îndeplinește dorințe. Biserica asaltată de credincioși
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Anunț important pentru românii care beneficiază de acest tip de pensie! Ce trebuie să facă pentru a nu rămâne fără venit
Cancan.ro
A apărut o nouă infracțiune în Codul Rutier. Ți se suspendă permisul de conducere instant, dacă faci asta
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Documentul devine obligatoriu de azi, 2 aprilie. Toți românii trebuie să îl prezinte. Expiră în 2 ani
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Întârzieri la plata pensiilor! Românii așteaptă și două luni să primească banii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Actriţa din piesa care a deranjat Biserica, ameninţată: Nu-mi venea să cred