Nebulizatorul este o metoda moderna de a administra diferite tratamente intr-o forma mai eficienta.
Ce face un nebulizator?
Nasucul infundat la copii aduce dupa sine un mare disconfort.
Nebulizatorul transforma un medicament lichid intr-o burnita fina alcatuita din micropicaturi care vor fi inhalate. Medicamentele pe care le poti administra prin nebulizator vizeaza diferite afectiuni si vor fi , intotdeauna, recomandate numai de medicul pediatru al copilului [nota: nu administra si nu combina „dupa ureche”: Dexametazona, Flixotide, Adrenalina, ACC si alte substante care se folosesc cu nebulizatorul].
Cum administrezi medicamentele bebelusului
Nasuc infundat
Pentru un nasuc infundat, nebulizatorul face minuni daca folosesti o solutie simpla de apa de mare – pe care o gasesti la farmacie – sau pur si simplu ser fiziologic steril.
Vezi de ce este indicat un nebulizator pe mami.ro.