Decizia luată de frații Pavăl! Ce se întâmplă cu magazinele Dedeman din România

Dragoș și Adrian Pavăl, frații cunoscuți pentru afacerea Dedeman, continuă să își facă simțită prezența pe piața de bricolaj printr-o nouă achiziție majoră. Magazinele urmează să se extindă și mai mult în acest an.
Mircea Filipescu
15 ian. 2025, 20:27
Decizia luată de frații Pavăl! Ce se întâmplă cu magazinele Dedeman din România

Dragoș și Adrian Pavăl, frații cunoscuți pentru afacerea Dedeman, continuă să își facă simțită prezența pe piața de bricolaj printr-o nouă achiziție majoră. Magazinele urmează să se extindă și mai mult în acest an.

Cei doi antreprenori au achiziționat deja un teren de 16.600 de metri pătrați de la fostul președinte al Consiliului Județean Timiș, Titu Bojin, pentru a extinde magazinul Dedeman deschis în 2020, în orașul Lugoj. Tranzacția s-a ridicat la 742.500 de euro, terenul urmând să fie folosit pentru a crește suprafața de retail și depozitare a magazinului, parte a unei investiții strategice ce vizează consolidarea și dezvoltarea rețelei Dedeman în zona de vest a țării. Dedeman este deja cel mai mare retailer de bricolaj din țară, cu un număr de 62 de magazine, iar extinderea din Lugoj face parte din planurile antreprenorilor de a înregistra în continuare creșteri.

Citește și: Frații Dedeman investesc bani grei într-un nou domeniu. Gigi Becali e cel care i-a dat de gol: „Peste 2-3 ani, cred că vom vedea o echipă puternică”

Frații Dedeman, planuri mărețe pentru 2025

În acest an, frații Dragoș și Adrian Pavăl își propun să își diversifice portofoliul de investiții, ei bucurându-se deja de o prezență semnificativă pe piața imobiliară. În urmă cu trei ani, cei doi au realizat cea mai importantă tranzacție imobiliară din țara noastră, achiziționând portofoliul de birouri al CA Immo. Asta, pentru suma de 377 de milioane de euro. În același timp, Dragoș și Adrian Pavăl au cumpărat clădiri importante precum The Bridge și The Office, iar cu puțin timp în urmă au achiziționat un teren de 64 de hectare în Ilfov, scopul fiind să construiască depozite.

Mai mult, antreprenorii au ieșit în evidență prin achiziția hotelului Waldhaus Flims Resort din Elveția. În acest mod, aceștia s-au aliniat cu strategia de investiție care include evaluarea oportunităților atât pe piața locală, cât și pe cea internațională.

Dedeman continuă să aibă rezultate remarcabile, înregistrând o cifră de afaceri în valoare de 11,5 miliarde de lei în anul 2023, în creștere cu 4,5% față de anul precedent. Totodată, compania fraților Pavăl a înregistrat un profit net în valoare de 1,5 miliarde de lei, cu toate că acesta a fost cu 10% sub nivelul înregistrat în 2022.

Citește și: Top 3 cele mai accesibile televizoare din oferta Dedeman. Niciodată nu au fost atât de ieftine

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
De ce să nu arunci varza murată chiar dacă a trecut iarna. Ce poți să faci cu ea pe timp de vară
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. A fost o legendă. Rămâne veșnic în inimile românilor
Playtech.ro
Cele mai periculoase semne de circulaţie! Rămâi şi 90 de zile fără permis
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
PSD sună mobilizarea pentru Crin Antonescu cu previziuni sumbre: ieșirea de la guvernare, primari aleși în două tururi și posturi tăiate SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Bendeac, vorbe grele despre Dan Negru: Un manipulator filorus
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Pensii mai mari cu 200 de lei pentru acești pensionari! Sumele de bani vor fi livrate într-o săptămână
Cancan.ro
Nuntă secretă în politică! Fostul prim-ministru al României s-a căsătorit la Viena cu deputata care i-a furat inima
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă data de expirare la permisul auto. Ordin UE pentru șoferii pensionari. Trebuie să reînnoiască
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
România ar putea rămâne în beznă de Paşte: Avertismentul Transelectrica
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Actriţa din piesa care a deranjat Biserica, ameninţată: Nu-mi venea să cred