Deputat PDL, supărat pe Udrea: Demisiile nu se dau în direct la TV

Şedinţa de grup a deputaţilor PDL a oferit ocazia unor parlamentari să-şi exprime nemulţumirea faţă de modul în care Elena Udrea şi-a anunţat demisia de la şefia PDL Bucureşti, informează România TV. Totodată, ei au cerut ca la Colegiul Director de joi să participe şi parlamentarii partidului.
Romania TV
13 iun. 2012, 10:34
Deputat PDL, supărat pe Udrea: Demisiile nu se dau în direct la TV

Deputatul de Alba Clement Negruţ s-a arătat nemulţumit că Udrea şi Cristian Poteraş şi-au anunţat demisiile din funcţiile de conducere din filiala Bucureşti, fără o dezbatere în interiorul partidului şi i-a cerut secretarului general al PDL, Ioan Oltean, să aducă la cunoştinţa conducerii această nemulţumire.

Să transmiteţi conducerii partidului că se fac mari deservicii cu ce se întâmplă pe la televiziuni. Sunt unii în partid de 20 de ani, iar astfel de lucruri nu le fac oamenii politici cu experienţă. Demisiile nu se dau în direct la TV, analizele trebuie făcute în partid„, i-a spus Negruţ lui Oltean care i-a dat dreptate.

Negruţ vrea ca şi parlamentarii să fie implicaţi în analiza rezultatelor de la alegerile locale. „Cer organizarea unui Colegiu Director extins la care să participe şi parlamentarii PDL”, a spus Clement Negruţ. „Voi transmite conducerii partidului„, l-a asigurat Ioan Oltean.

Elena Udrea a decis să demisioneze din fruntea PDL Bucureşti, în urma scorului dezastruos obţinut de organizaţie la alegerile locale de duminică. PDL a pierdut două sectoare, 3 şi 6, iar candidatul la Primăria Generală, Silviu Prigoană, a fost învins de Sorin Oprescu la o diferenţă foarte mare de voturi.

Elena Udrea spune că a decis, încă de duminică seara, să demisioneze de la conducerea PDL Bucureşti, ca urmare a scorului obţinut de partid la alegerile locale. „Ca om politic responsabil şi cu onoare, am decis încă de duminică seară să demisionez din funcţia de preşedinte al PDL Bucureşti, demisia fiind efectivă după validarea aleşilor locali de la nivelul Capitalei, în conformitate cu prevederile legale”, a declarat Udrea, pentru Mediafax.

Ea a apreciat că „rezultatele alegerilor locale la nivel naţional sunt departe de a fi mulţumitoare”, deşi PDL a câştigat un număr de primării aproape egal cu cel din 2008, iar scorul politic tinde către cel pe care partidul şi l-a propus. Udrea a menţionat că democrat-liberalii sunt conştienţi de „votul negativ, sancţionator” dat de electorat.

„Înţelegem perfect semnificaţia acestuia şi ne asumăm faptul că PDL, ca principal partid în coaliţie, a plătit costurile unei guvernări de austeritate”, a afirmat Udrea.

În opinia sa, „este momentul unei analize serioase şi a unei introspecţii personale la nivelul liderilor partidului”.

„Cred că e foarte important să vorbim mai puţin şi să acţionăm mai mult. Trebuie să decidem raţional pe ce drum vom merge în continuare”, a spus Elena Udrea, declarându-se convinsă că o analiză va viza şi PDL Bucureşti, dat fiind faptul că scorul obţinut atât în cele şase sectoare, cât şi la CGMB este sub ţinta fixată, dar şi sub aşteptările sale.

 

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Rețeta de mâncare de urzici a Cristelei Georgescu. Ingredientul special pe care îl adaugă, pentru o savoare deosebită: “Puțin”
Capital.ro
Călin Georgescu va putea candida din nou. CCR a recunoscut în mod oficial
Playtech.ro
Când poate intra preşedintele asociației de proprietari peste tine în casă. Detaliul din lege care îi permite să dea „buzna”
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Controverse legate de originea etnică a lui Hitler. Când a obținut dictatorul nazist cetățenia germană
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Se întoarce iarna în toată țara. Și nu e tot: Fenomen nemaiîntâlnit în luna martie
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Mama lui Dan Petrescu a murit! Femeia de 91 de ani se afla de câteva săptămâni în comă indusă
Cancan.ro
Ciocolata care se găsea rar în România după comunism a reapărut în Mega Image. Costă doar 4,39 de lei
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Șoferii sunt obligați să le îndepărteze! Amendă dacă ai asta pe mașină. Poliția te oprește imediat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Un tânăr din Vaslui și-a decapitat mama. A ucis-o fără milă pe cea care i-a dat viață, apoi a sunat la 112
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Răsturnare privind alegerile prezidențiale! Azi e ultima zi!
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Evadarea lui Horațiu Potra: neputință instituțională sau complicitate tacită?