„Începând de astăzi (n.r.- marţi) voi activa în cadrul grupului PDL”, a spus Tuşa de la tribuna plenului.
Diana Tuşa este deputat de Bucureşti şi a fost aleasă pe listele PNL. În iunie 2013 ea a părăsit partidul pe listele căruia a fost aleasă şi s-a înscris în PNŢCD, activând ca deputat neafiliat. După alegerile europarlamentare din 25 mai Diana Tuşa a părăsit PNŢCD.
PDL şi Iniţiativa România Liberală, în care activează şi Diana Tuşa, au semnat luni un protocol de colaborare politică iar Andrei Chiliman a fost cooptat în Biroul Permanent Naţional ca prim-vicepreşedinte şi, de asemenea, ca preşedinte interimar al Organizaţiei democrat-liberale a Sectorului 1.