O femeie de 67 de ani, din satul Zamfireşti, judeţul Brăila, a fost ucisă, în noaptea de Sfântul Nicolae, în propria casă, în timp ce soţul ei se uita la televizor într-o altă cameră. Inainte de miezul noptii, femeia privea impreuna cu sotul ei la televizor, insa, la un moment dat, oboseala si-a spus cuvantul. Si-a luat medicamentele care o ajutau sa lupte cu bolile aduse de varsta si s-a dus in alta incapere, pentru a se culca.
Dupa cateva zeci de minute, bărbatul a auzit strigatele soţiei din dormitor, dar i-a fost teamă să intre. Femeia a fost găsită ulterior intr-o balta de sange, in pat, avand camasa de noapte ridicata pana la brau. Criminalul a sarit geamul si s-a facut nevazut, cat timp barbatul si-a alertat vecinii.
Poliţiştii au reuşi acum să-l prindă şi să-l reţină pe ucigaş, care este chiar neportul bătrânei. Potrivit infobraila.ro, Madalin Dinu, in varsta de 24 de ani, si-a omorat bunica in noaptea de Sf. Nicolae, injunghiind-o de mai multe ori, dupa ce a intrat in camera unde femeia dormea. Tanarul, care locuia in localitate, a vrut sa o jefuiasca, insa s-a speriat atunci cand victima s-a trezit din somn si a omorat-o.
Parintii baiatului il stiau de „copil-problema”, mai ales ca este un consumator inrait de etnobotanice, motiv pentru care l-au trimis la munca in strainatate, unde a si fost condamnat pentru furtul de combustibil.