Descoperirea șocantă făcută de anchetatori în ghiozdanul adolescentului care a înjunghiat doi tineri la Grădina Botanică. Tânărul înjunghiat, mutat de la ATI

Tânărul în vârstă de 19 ani care săptămâna trecută a fost înjunghiat în zona toracelui, în timp ce se plimba împreună cu o adolescentă în Grădina Botanică din Craiova va fi transferat de la secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Craiova la secţia de Chirurgie Toracică. Iubita lui, alături de care se plimba, a fost înmormântată zilele trecute. Între timp apar noi detalii din ancheta atacului.
Filip Stan
03 iul. 2023, 15:32
Descoperirea șocantă făcută de anchetatori în ghiozdanul adolescentului care a înjunghiat doi tineri la Grădina Botanică. Tânărul înjunghiat, mutat de la ATI

Adolescentul de 17 ani, autorul crimei de la Grădina Botanică din Craiova, elev al Colegiului Naţional Militar ”Tudor Vladimirescu”, este cercetat pentru omor şi tentativă de omor. În dosarul crimei apar noi detalii șocante. Potrivit unor surse, în rucsacul adolescentului au fost găsite alte două cuțite, mănuși, dar și alte obiecte.

Citește și: Melis, adolescenta de 14 ani ucisă cu sălbăticie în Grădina Botanică din Craiova, condusă pe ultimul drum. Iubitul ei se luptă să supraviețuiască

 

Filmul atacului din Grădina Botanică din Craiova

O simplă plimbare în Grădina Botanică din Craiova avea să se transforme într-un adevărat coșmar pentru Emanuel, în vârstă de 20 de ani, și prietena lui, Melis, de 14 ani. În parc, cei doi s-au întâlnit cu Alexandru-Mario, un adolescent în vârstă de 17 ani, cel care avea să le umbrească tinerețea.

”La data de 27.06.2023 organele de poliţie au fost sesizate cu privire la faptul că la aceeaşi dată, în jurul orelor 16:00, doi tineri au fost înjunghiaţi în timp ce se aflau în Grădina Botanică din Craiova.

Citește și: Mesaj sfâșietor al mamei fetei ucise în Grădina Botanică: „Melis, eroul nostru, ai fost o lumină blândă în viețile noastre, un înger care ne-a adus bucurie”

În urma cercetărilor efectuate de o echipă complexă formată din procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, respectiv ofiţeri de poliţie judiciară şi criminalişti din cadrul IPJ Dolj, a fost identificat autorul faptelor în persoana unui tânăr în vârstă de 17 ani-elev, care, în timp ce se afla în Grădina Botanică, aparent pe fondul unui conflict spontan cu alţi doi tineri, a scos din rucsacul pe care-l avea asupra sa un cuţit cu lama de 19 centimetri, cu care a înjunghiat-o iniţial pe persoana vătămată în vârstă de 19 ani în zona toracelui, iar apoi pe victima în vârstă de 14 ani, aplicându-i mai multe lovituri cu corpul tăietor, una dintre acestea în zona cervicală inferioară”, au transmis procurorii.

Adolescenta de 14 ani care îl însoţea pe tânărul de 19 ani nu a supravieţuit atacului, decesul survenind la scurt timp de la momentul loviturilor cu cuţitul.

 

Tânărul înjunghiat în Grădina Botanică din Craiova va fi mutat din secţia ATI în cea de Chirurgie Toracică a Spitalului Judeţean din Dolj

„Pacientul, conştient, cooperant, stabil respirator şi hemodinamic, este transferat din clinica ATI în clinica Chirurgie Toracică a spitalului nostru, unde îşi va continua tratamentul. Evoluţie favorabila! Eforturile colegilor noştri care au supravegheat, îngrijit şi tratat pacientul, încă de la locul unde a suferit agresiunea şi până în acest moment, nu au fost in zadar!”, au anunţat luni, reprezentanţii Spitalului Judeţean de Urgenţă Craiova.
Duminică, oficialii unităţii sanitare anunţaseră că acesta este conştient, stabil respirator şi hemo-dinamic, primeşte în continuare tratament complex şi susţinut de terapie intensivă, fiind supravegheat şi monitorizat atent permanent.

DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Spynews
Vijelii puternice în România. Vântul a mișcat mașinile care erau parcate. Imagini incredibile / FOTO
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Animalul rar, surprins alături de trei pui în pădurile României. Se deplasează fără zgomot și atacă prada pe neașteptate. Oamenii îl consideră drăgălaș, dar e cel mai mare prădător din Europa, după urs și lup
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii care au pe gard Parcarea interzisă sau Loc rezervat. Se pot da până la 2 ani de închisoare
Playtech.ro
Pensiile vor scădea drastic în următorii ani. Ce trebuie să facă viitorii pensionari, conform experţilor
DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Adevarul
Convorbiri interceptate. Soldați ruși blocați pe front mănâncă medicamente și câini. „Au mâncat chiar și Theraflu!”
wowbiz.ro
Fratele Minervei, interviu cu ochii în lacrimi! Valentin Dima, amintiri cu Gabriela: „Mi-aaș dori ca toată lumea să aibă o soră cum am avut eu” | EXCLUSIV
Spynews
Robert Lele anunță despărțirea de Andra Volos? Mesajul ciudat pe care l-a postat și l-a sters imediat: ”Ne-am separat” | FOTO
Spynews
Armin Nicoară, prima imagine cu fiul său, Amir Efrem. Micuțul a venit pe lume cu puțin timp în urmă / FOTO
Evz.ro
Weekend cu mari probleme meteo. Zăpadă de 20 de centimetri
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
kanald.ro
Cine e Georgiana Lobonț. Biografie, CV și familie. Cum a ajuns pe culmile succesului și câți copii are artista
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Trebuie achitată în 2025. Amendă de până la 4.500 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
stirilekanald.ro
Detalii terifiante din vila în care românca Andreea Mottram a fost ucisă de fiica adoptată. Ce a găsit soțul româncei: În jurnal scria negru pe alb cât își detesta mama
Horoscop de weekend 11–13 aprilie 2025. Este o perioadă încununată de succes
MediaFlux
Lovitură pentru pensionari la nivel european. Țara care nu-și mai permite să mențină neschimbat sistemul de pensii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Se schimbă regulile pentru portarea numerelor de telefon. Ce trebuie să ştii