„Încercăm astfel să răsplătim puţin marea pentru clipele frumoase pe care ni le oferă în fiecare vară şi pentru ca anul viitor să mergem din nou desculţi prin nisip. Ne dorim să fim împreună într-un număr mare pentru a reuşi curăţarea unei porţiuni cât mai lungi de plajă şi a readuce farmecul sălbăticiei, a le reda vegetaţiei şi faunei casa aşa cum am găsit-o în prima zi de vară”, explică organizatorii evenimentului „Desculţi prin nisip, nu prin gunoaie„.
Tabăra de bază va rămâne peste noapte, se va dormi la cort sau în maşină, chiar pe malul mării. E bine să vă asiguraţi echipamentul de camping (cort, sac de dormit, izopren/ saltea, lanterna şi alte instrumente utile) și să aveți haine groase.
Fiecare participant trebuie să îşi aducă apă (de băut sau de spălat) şi ceva de mâncare.
Se asigură un cadru organizat, focul de tabără, poveşti şi multă voie bună. Disponibile vor fi un grătar, o plită şi un ceaun.
Scopul acestei activități este ecologizarea zonei, pentru ca la anul să putem umbla împreună Desculţi prin nisip, nu printre gunoaie!