DEZASTRU în gimnastică: Echipa feminină a României a ratat calificarea directă la JO 2016

Echipa feminină de gimnastică a României a ratat, sâmbătă, calificarea directă la JO din 2016, fiind pe locul 9 după 7 subdiviziuni din 12, în calificări la CM de la Glasgow, în condiţiile în care doar primele 8 clasate acced direct la JO, şi ar urma să participe, în premieră, la turneul preolimpic.
Alina Costache
24 oct. 2015, 10:25
DEZASTRU în gimnastică: Echipa feminină a României a ratat calificarea directă la JO 2016

Echipa României a evoluat, vineri, în prima subdiviziune a calificărilor, încheind cu un total de 217.220 puncte, locul 8 după primele şase subdiviziuni.

Sâmbătă, în prima subdiviziune a zilei, a 7-a din calificări, au intrat în concurs şi gimnastele din China (medalie de argint pe echipe la CM din 2014), care au încheiat cu un total de 225.127 puncte (locul 3), astfel încât echipa României a coborât pe locul 9.

Clasamentul pe echipe, după cele şapte subdiviziuni, este următorul: 1. Rusia (231.437 puncte), 2. Marea Britanie (227.162), 3. China (225.127), 4. Italia (224.452), 5. Japonia (223.863), 6. Canada (222.780), 7. Brazilia (221.861), 8. Germania (219.961), 9. România (217.220), 10. Spania (210.094), 11. Polonia (208.527), 12. Coreea de Nord (207.987), 13. Suedia (206.262) şi 14. Austria (201.793).

Sâmbătă vor mai concura gimnastele din celelalte cinci subdiviziuni, între care şi favoritele la medalii din SUA, deţinătoarea titlului mondial pe echipe.

Echipa României, medaliată cu echipa la fiecare ediţie a JO, începând din 1976, a ratat astfel pentru prima dată calificarea directă la Olimpiadă în istoria recentă a competiţiei şi ar urma să evolueze, tot în premieră, la un turneu preolimpic, alături de celelalte echipe clasate pe locurile 9-16 la CM de la Glasgow. Turneul preolimpic, la care se va lupta pentru ultimele patru locuri calificante la Olimpiadă, va avea loc tot la Rio, între 16-19 aprilie 2016. La JO de anul viitor vor intra în concurs 12 echipe, opt calificate direct de la Campionatele Mondiale din acest an, plus primele patru clasate la turneul preolimpic.

Gimnastele tricolore au obţinut următoarele note în calificările de vineri:

La sol – Laura Jurca 13.800, Diana Bulimar 13,800, Larisa Iordache 13.766, Silvia Zarzu 13.633, Andreea Iridon 12.300;

Sărituri – Laura Jurca 14.766, Larisa Iordache 14.866, Silvia Zarzu 14.566, Diana Bulimar 13.958;

Paralele – Laura Jurca 12.933, Silvia Zarzu 11.066, Diana Bulimar 11.100, Larisa Iordache 13.200, Andreea Iridon 11.900;

Bârnă – Laura Jurca 13.833, Diana Bulimar 13.733, Larisa Iordache 13.866, Andreea Iridon 13.500, Silvia Zarzu 11.700.

Echipa României a înscris doar cinci gimnaste în concursul de vineri, din şase posibile, după ce Anamaria Ocolişan s-a accidentat, joi, la gleznă. Andreea Munteanu este rezervă şi nu a fost înscrisă. Cu puţin timp înaintea plecării la CM de la Glasgow, lotul României a mai suferit o „lovitură”, gimnasta Cătălina Ponor fiind nevoită să renunţe la competiţie din cauza unei afecţiuni la tendonul unui picior, ea suferind deja o ingervenţie chirugicală la Viena.

La CM de la Glasgow participă aproape 600 de sportivi din 87 de ţări.

Concursurile de calificări pe echipe, între care şi cele ale României, includ 12 subdiviziuni la feminin şi sunt programate în 23-24 octombrie, respectiv opt subdiviziuni la masculin, în 25-26 octombrie.
Primele opt clasate în calificările pe echipe, la feminin şi masculin, vor continua în finala pe echipe, dar mai important, vor obţine calificarea directă la JO din 2016, în timp ce echipele clasate pe locurile 9-16 vor concura pentru ultimele patru locuri disponibile la JO, între 16-19 aprilie 2016, la turneul preolimpic de la Rio.

De asemenea, medaliaţii în probele individuale (individual-compus şi pe aparate) vor obţine calificarea directă la JO, dacă echipele ţărilor lor nu s-au calificat deja.

Titlul mondial în 2014 a fost cucerit de SUA la feminin, respectiv China la masculin.

Echipa feminină a României s-a clasat, în 2014, pe locul 4, iar cea masculină s-a clasat pe locul 12, ratând calificarea în finală.

Campionatele Mondiale de gimnastică din 2015 sunt găzduite, în premieră, de Glasgow, între 23 octombrie şi 1 noiembrie, şi includ concursurile de calificări, finale pe echipe, la individual-compus, precum şi pe aparate.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 25 februarie. Vin zile cu noroc la bani, oportunități, dar și surprize pentru acești nativi
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Românii trebuie să o depună până pe 28 februarie
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Ciutacu, mesaj pentru Anca Alexandrescu: Ascunde, toanto, factura aia justificativă! Scandalul Nordis
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Mărturiile halucinante ale mamei care și-a băgat copilul într-o cadă plină cu zăpadă! Care este motivul din spatele acestui gest
Cancan.ro
Preotul Tiberiu Mihăiță Mechno a murit într-un accident rutier cumplit la doar 42 de ani
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Permis de conducere 2025. Limita de vârstă maximă stabilită pentru șoferi
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Ihor Șișko povestește despre mai bine de 800 de zile de captivitate în închisori rusești
MediaFlux
ULTIMATUM de la ANAF: ce e OBLIGATORIU să faci până la sfârșitul lunii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar