Diaspora se întoarce acasă. Profesia din România pentru care renunță la salariile uriașe din Occident

An de an, peste 6.000 de doctori termină facultăţile în România, însă o treime aleg calea străinătății. Totuși, odată cu pandemia de coronavirus, trendul a început să se inverseze şi a continuat după criza sanitară. Acum, tot mai mulți medici și asistente, care au plecat în Occident, revin în țara natală. 
Irina Dumitrescu
01 dec. 2024, 12:35
Diaspora se întoarce acasă. Profesia din România pentru care renunță la salariile uriașe din Occident

În fiecare an, mii de doctori termină facultăţile în România, apoi pleacă în Occident, în speranța unei vieți mai bune. Cu toate acestea, odată cu pandemia de COVID, trendul a început să se inverseze. În prezent, atât medicii, cât şi asistentele din Vest au început să revină acasă, deoarece condiţiile din țara noastră s-au îmbunătăţit şi clinicile private sunt la nivelul celor din statele europene dezvoltate.

Medicii și asistentele se întorc în România

Potrivit fondatoarei spitalului de obstretică-ginecologie Gyn Med, Elena Cornelia Pascu, doctorii şi asistentele care au plecat în Vest se întorc în România pentru că tot mai multe clinici private sunt acum la standarde occidentale.

Tot mai mulți medici lasă salariile bune din Occident pentru a reveni în România. Aici, condiţiile de trai s-au îmbunătăţit şi clinicile private sunt la nivelul din Occident.

Citește și Un nou scandal la Kiss FM. După ce l-au jignit pe Connect-R, au insultat şi diaspora. Corina Băcanu: „Sunt iubitori de ţară, sunt patrioţi, n-au mai fost de mult aici” VIDEO

Care este expplicația

Elena Cornelia Pascu, fondatoarea spitalului de obstretică-ginecologie, susține că atât doctorii, cât şi asistentele care au plecat în Vest au început să revină în România datorită îmbunătățirii clinicilor private.

„În privinţa asistentelor, este o migrare înspre Vest. În ultimul timp am văzut că multe se întorc, încearcă să-şi găsească un job în ţară şi spun chiar că sunt mulţumite de condiţiile din privat care nu sunt cu nimic mai jos decât în afara ţării noastre. Medicii se întorc de asemenea după o perioadă ai mare în care au acumulat mai multă experienţă şi aduc cu ei această experienţă ceea ce este benefic pentru toată lumea”, a declarat Elena Cornelia Pascu, fondatoarea spitalului de obstretică – ginecologie Gyn Med, pentru ZF.

În opinia sa, mirajul Occidentului apune încet pentru tinerii medici, iar România poate oferi o şansă unică acestora pentru dezvoltare pe plan profesional şi financiar, chiar mai bună decât afară.

„Sunt medici tineri care pleacă în afară, crezând că cariera lor va lua un avânt exploziv. Vreau să le spun tuturor medicilor tineri că pe piaţa românească şi pe piaţa din Craiova există mult spaţiu în care ei ar putea să se dezvolte şi chiar să-şi creeze o carieră. Ei pot ajunge la o situaţie medicală şi financiară poate mai bună decât în afară”, a explicat Pascu.

Vezi și Românii din Diaspora ce revin în țară vor putea primi 500 de euro lunar, timp de 7 ani. Care sunt condițiile pe care trebuie să le îndeplinească

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvășitoare doar în lenjerie! Imagini spectaculoase cu bruneta focoasă!
Fanatik.ro
Ingredientul banal care alungă șoarecii și șobolanii. Este nelipsit din bucătăriile românilor
Capital.ro
Decizie finală pentru Călin Georgescu. Hotărârea CCR este definitivă: Nu există nicio cale de atac!
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Cinismul înfiorător al armatei lui Putin. Soldați ruși legați de copaci, folosiți ca momeală pentru dronele ucrainenilor
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Un mare oraș din România se transformă total. Va fi de nerecunoscut
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Videoclipul tulburător cu Andrei Perneș, care s-a viralizat după moartea lui. Internauții au rămas fără cuvinte: „Parcă îți spui povestea...”
Cancan.ro
BREAKING | Soțul Georgianei Lobonț, condamnat la închisoare! Judecătorilor nu le-a venit să creadă ce aud! Ce infracțiune gravă a recunoscut că a comis
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind turului doi al alegerilor prezidențiale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Taxa auto, pregătită pentru 1 ianuarie 2026. Cine sunt șoferii care ar putea plăti 2.000 de lei pe an
Andrei Caramitru acuzat de incitare la violență printr-o postare pe Facebook
MediaFlux
Turul doi, ÎNAPOI? DECIZIA privind SOARTA alegerilor prezidențiale
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar