Pafos – CFR Cluj, play-off-ul Conference League: 3-0. Dan Petrescu, out din Europa

Conference League: Pafos – CFR Cluj ratează calificarea în faza următoare, după 0-3 cu ciprioţii de la Pafos.
Filip Stan
29 aug. 2024, 19:52
Pafos - CFR Cluj, play-off-ul Conference League: 3-0. Dan Petrescu, out din Europa

Echipa cipriotă Pafos a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia CFR Cluj, în manşa secundă a play-off-ului Conference League. Ciprioţii s-au calificat în faza următoare a competiţiei, în timp ce clujenii au fost eliminaţi din cupele europene.

Pafos a avut o primă ocazie încă din startul meciului de la Limassol, iar în minutul 16 Jaja a ratat şi el. Brazilianul şi-a răscumpărat greşeala în minutul 28, deschizând scorul din pasa lui Jairo. După numai trei minute Goldar a înscris şi a dus scorul la 2-0 pentru gazde. Ciprioţii au înscris în minutul 45+1, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Gazdele au majorat totuşi avantajul în minutul 48.  Arbitrul a dictat penalti după un fault comis în careu de Boben, iar Tankovic a transformat cu siguranţă. Elevii lui Dan Petrescu nu au reuşit să îşi revină, au jucat slab şi Pafos – CFR Cluj a fost 3-0. Ciprioţii merg în grupele Conference League,  în timp ce echipa clujeană a fost eliminată din cupele europene.

Pafos – CFR Cluj, partidă contând pentru play-off-ul Conference League, va avea loc astăzi, de la ora 20:00. Meciul va fi livescore pe Romaniatv.net și televizat de Prima Sport 1 și Digi Sport 1. În tur, „feroviarii” s-au impus cu 1-0 grație golului marcat de Korenica în minutul 17. Dan Petrescu l-a pierdut însă pe Ciprian Deac, suspendat după ce a fost eliminat direct în minutul 40.

În cazul în care CFR Cluj va reuși să se califice în grupa de Conference League, gruparea patronată de Ioan Varga va fi premiată de UEFA cu 3,17 milioane de euro. O calificare a ardelenilor ar reprezenta, totodată, revenirea acestora în a treia competiție europeană din punct de vedere valoric după doi ani. În sezonul trecut, turcii de la Adana Demirspor s-au dovedit prea puternici pentru „ferovari”, pe care i-au eliminat în turul doi preliminar al competiției (scor 2-3 la general).

Meciul, LIVE VIDEO AICI

Min. 49 GOL Pafos! Gazdele marchează din penalty și duc scorul la 3-0. Tankovic îl trimite în direcția opusă pe Mihai Popa.

min. 31: GOL PAFOS, CFR este în corzi! Elevii lui Dan Petrescu au clacat fix la specialitatea casei, fazele fixe. Pêpê a centrat din lovitură liberă, Goldar s-a înălțat în mijlocul careului advers și a finalizat cu capul.
min. 28: GOL PAFOS, pe filiera Jairo – Jaja, cu cel din urmă la finalizare. Din nou, bulevard în banda dreaptă a CFR-ului. Faza

Pafos – CFR Cluj, echipe de start:
PAFOS (3-4-3): Ivusic – Luckassen, Goldar, Pontelo – Bruno, Sunjic, Pepe, V. Dragomir – Jaja, Jairo (cpt.), Tankovic
Rezerve: Theodoulou, Michael – Pileas, L. Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia
Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR CLUJ (4-3-3): M. Popa – Mogoș, Boben, Kresic, Camora (cpt.) – Artean, K. Keita, Tachtsidis – Nkololo, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Răcășan, Hindrich – Abeid, Leo Bolgado, Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fică, Djokovic, L. Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Craig Pawson (Anglia)
Arbitri asistenți: Simon Bennett (Anglia), Daniel Robathan (Anglia)
Arbitru de rezervă: Darren Bond (Anglia)
Arbitru VAR: Andrew Madley (Anglia)
Asistent VAR: Sian Massey (Anglia)

Stadion: Alphamega Stadium

România TV LIVE FCSB – LASK ONLINE STREAM VIDEO în play-off-ul din Europa League. Meci crucial pentru CALIFICARE!

CFR Cluj o va înfrunta pe Pafos din postura unei echipe clasate pe locul 5 în Superliga României, venită după un succes categoric, 3-0 cu FC Botoșani. De cealaltă parte, ciprioții nu au început încă întrecerea internă. Ei și-au disputat până acum doar partidele din preliminariile Conference League: 5-1 la general cu Zalgiris (Lituania), 6-1 la general cu CSKA 1948 Sofia (Bulgaria) și 0-1 în tur cu CFR Cluj.

Eugen Neagoe, fost antrenor la Pandurii Târgu Jiu, Poli Iași, Sepsi Sfântu Gheorghe, Dinamo, Hermannstadt, Astra Giurgiu, U Cluj, Universitatea Craiova și FC Argeș, a declarat că Pafos are cel mai mare buget din campionatul cipriot, chiar și peste Omonia Nicosia și Apoel Nicosia, două din cele mai titrate echipe din istoria campionatului, cu peste 20 de titluri de campioană cucerite.
„Această echipă are bani mulți (n.r. referitor la Pafos). Din ceea ce știu eu, au un buget de 18.000.000. Au un buget mai mare decât Omonia Nicosia, care are 17.000.000 de euro buget. Este un patron rus sau un ucrainean, vrea să construiască un stadion nou pe banii lui. Echipa are susținere financiară foarte mare, au adus jucători foarte valoroși. Eu cred că CFR Cluj se va califica”, a declarat Eugen Neagoe despre puterea financiară a lui Pafos, la ProSport Live.

Spynews
Viața fără filtru. Cu ce se ocupă Cristian Cioacă în prezent, după ce a petrecut aproape un deceniu în spatele gratiilor. Fostul polițist s-ar fi angajat
Bzi.ro
Andreea Marin, super sexy în Sardinia! S-a afișat cu sutienul la vedere, la 49 de ani!
Fanatik.ro
Ce grupă sanguină au femeile care nasc genii. Copiii au și o imunitate foarte puternică
Capital.ro
Răsturnare de situaţie în cazul Elodia-Cioacă. Mama Elodiei Ghinescu a mărturisit totul după 17 ani de la dispariția fiicei sale: Mi s-a interzis
Playtech.ro
WOW! Iustina de la Insula iubirii e SUPERBĂ înainte să nască! Apariție de SENZAȚIE după finala emisiunii
DailyBusiness
Marcel Boloș asigură toți pensionarii! 116 miliarde de lei, injectate azi în conturile Casei de Pensii!
Adevarul
Trump amenință că îl aruncă pe Zuckerberg în pușcărie. „Îl urmărim îndeaproape”, transmite fostul președinte al SUA
Spynews
Viața fără filtru. Mama Elodiei Ghinescu, declarații la 17 ani de când fiica ei a dispărut. Femeia merge zilnic să aprindă o lumânare la un mormânt gol: "Ce pot să fac"
Spynews
Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul. E bine să-l citești la vreme de necaz și supărare, ce cuvinte puternice să folosești
Evz.ro
Palatul lui Coldea. O bijuterie de 1,5 milioane de euro
Ego.ro
Oana Zăvoranu, imaginile pe care le-ar vrea ȘTERSE! Cum a ajuns să arate azi Querida, la 51 de ani
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy șefă de federație a recunoscut, la 49 de ani, compromisurile și sacrificiile pe care le face pentru a arăta așa
wowbiz.ro
Bogdan de la Ploiești a făcut, în sfârșit, anunțul despre copiii lui! Manelistul a ținut ascuns faptul că este tată
Cancan.ro
Singura zodie care este binecuvântată de astre în septembrie 2024. Va lovitura pe toate planurile!