Ameninţaţi de finanţatorul Ionuţ Negoiţă că nu-şi vor mai primi salariile până nu ajung pe podium, jucătorii lui Dinamo nu au avut nicio ocazie în prima repriză a meciului cu Astra. În schimb, jucătorul convocat, în premieră, la naţională, Alex Ioniţă a orchestrat cele două şanse de gol pentru echipă lui Edi Iordănescu din primele 45 de minute.
În a doua repriză, Nedelcearu a fost aproape de autogol înainte ca Dinamo să marcheze prin Nemec. Pentru atacantul slovac a fost abia a doua reuşită din turul Ligii 1.
Fără victorie de patru etape, dinamoviştii au fost egalaţi în minutul 82 după lovitura liberă executată perfect de Romario Moise.
Salomao a ratat în prelungiri şi Dinamo – Astra s-a terminat 1-1, primul punct pentru Miriuţă pe banca ”alb-roşilor”
La jumătatea sezonului regulat, Dinamo este la un punct sub locurile de playoff.
Dinamo: Penedo – Romera, Dudea, Nedelcearu, Filip – Hanca, Mahlangu, Nascimento – Costache, Nemec, Oliva
Rezerve: Brănescu, Bokila, I. Șerban, Katsikas, Corbu, Salomao, Rivaldinho
Antrenor: Vasile Miriuță
Astra: Iliev – Stan, Polcazak, Erico, Radunovic- Dandea, Mrzljak – Balaure, Takayuki, Ioniță II – Abang
Rezerve: Lazar, Bejan, V. Gheorghe, Marquinhos, Moise, Le Tallec
Antrenor: Edward Iordănescu
Dinamo încearcă astăzi să iasă din pasa neagră. În ”Ştefan cel Mare” vine însă o echipă aflată în mare formă. Jucătorii lui Miriuţă îşi încearcă forţele cu Astra Giurgiu, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1.
Dinamoviştii caută cu orice preţ să iasă din criză. Învinşi de FCSB şi Concordia Chiajna, alb-roşiii sunt în afara locurilor de play-off. ”Câinii” vor încheia turul sezonului regulat pe teren propriu, cu Astra Giurgiu. Vasile Miriuţă va încerca să obţină primele puncte pe banca lui Dinamo şi a cerut mobilizare generală.
”Ne așteaptă un meci foarte greu cu Astra, știm foarte bine, au un parcurs foarte bun de campionat, Edi e un antrenor pe care eu îl apreciez și îl respect foarte mult, face o treabă foarte bună la Astra. Eu zic că am reușit să-i ”trezesc” pe băieți, știți cum, le-am spus că vreau fapte și eu și suporterii noștri. Toată suflarea dinamovistă așteptam fapte pe teren”, a spus Miriuță, susținut de Steliano Filip: ”Ne așteaptă un meci dificil pentru că întâlnim o echipă în formă a campionatului, însă îmi doresc să strângem rândurile și să începem și noi să câștigăm puncte”.
În ultimele cinci meciuri cu Astra, Dinamo a obținut trei victorii și două remize. Totuși, jucătorii lui Edi Iordănescu au impresionat în acest sezon și au adunat 22 de puncte, cu 6 mai mult decât ”alb-roșiii”.
”Să nu neglijăm forța pe care o are Dinamo, este ca o fiară rănită în momentul de față și asta o face mai periculoasă. Dinamo are calitatea și forța să se regenereze rapid și să se regrupeze, nu trebuie să ne culcăm pe o ureche”, a spus Edi Iordănescu. Meciul dintre Dinamo şi Astra va fi transmis astăzi, de la ora 20:30, în direct de Digi Sport 1.
Echipele probabile:
Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip – Mahlangu, Nascimento – Hanca, Rivaldinho, Salomao – Nemec. Antrenor: Vasile Miriuță
Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Polczak, Beja, Stan – takaiuki, Dandea, Balaure, Ioniță II Marquinhos, Abang. Antrenor: Edi Iordănescu
Cu o etapă înainte de finalul turului, Dinamo se află într-o situație de-a dreptul dezastruoasă. „Câinii” se află pe locul 7, cu 16 puncte, și vin după două înfrângeri consecutive, cu FCSB, 0-1, și Concordia Chiajna, 2-3.
De partea cealaltă, Astra Giurgiu se află pe locul 5, cu 22 de puncte. Fosta campioană a României a avut o primă parte a sezonului extrem de bună, situându-se mereu în prejma podiumului.