Doi bărbaţi au fost împuşcaţi la Iaşi. Agresorul a fost reţinut

Două persoane au fost transportate, în noaptea de duminică spre luni, la Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi, după ce au fost împuşcate de către un tânăr de 32 de ani, care a fost dus la audieri, potrivit poliţiştilor.
Iulian Tudor
24 iun. 2019, 05:49
Doi bărbaţi au fost împuşcaţi la Iaşi. Agresorul a fost reţinut

 UPDATE. Bărbatul care duminică seara a împuşcat două persoane din localitatea Tabăra, una dintre ele fiind transportată în stare gravă la un spital din Iaşi, a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat magistraţilor cu propunere de arestare preventivă.

Prim-procurorul Parchetului Tribunalului Iaşi, Mihaela Apostol, a declarat luni că bărbatul, în vârstă de 32 de ani, a încercat să îl omoare pe tatăl fostei prietene.

„Inculpatul a fost reţinut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii tentativei la infracţiunea de omor calificat, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor şi a infracţiunii de uz de armă letală fără drept, urmând a fi prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi cu propunere de arestare preventivă”, a precizat Mihaela Apostol.

Potrivit sursei citate, conflictul dintre tânăr şi tatăl fostei iubite a fost declanşat pe fondul consumului de alcool, dar şi al unor neînţelegeri mai vechi. În drum spre casă, tânărul a mai împuşcat un consătean, care i-a ieşit în drum.

„În seara zilei de 23 iunie 2019, în jurul orei 22,30, inculpatul Sorin Chiriac, în vârstă de 32 de ani, s-a deplasat la locuinţa fostei prietene din satul Tabăra, comuna Bivolari. Pe fondul de băuturi alcoolice şi ca urmare a unor neînţelegeri anterioare inculpatul a executat două focuri cu armă letală în direcţia tatălui acesteia, în vârstă de 50 de ani, provocându-i leziuni la nivelul arterei femurale drepte, care i-a pus în primejdie viaţa. Ulterior, în drum spre casă, inculpatul a executat un foc de armă în direcţia altui consătean, în vârstă de 31 de ani, căruia i-a produs leziuni la nivelul labei piciorului stâng, fără a-i pune în primejdie viaţa”, a declarat prim-procurorul Parchetului Tribunalului Iaşi.

Cele două victime au fost transportate în noaptea de duminică spre luni la Spitalul „Sfântul Spiridon”. Tatăl fetei a suferit un şoc hemoragic. El prezenta plagă prin împuşcare la nivel inghinal drept cu hematom format şi leziune de arteră femurală. Mai avea două plăgi în coapsa dreaptă. A fost intubat şi ventilat mecanic şi dus în sala de operaţie a Clinicii de Chirurgie Vasculară iar ulterior transferat la Clinica de Terapie Intensivă. Cea de-a doua victimă a fost internată la rândul său la Spitalul „Sf. Spiridon”, din cauza unei plăgi prin împuşcare la antepicior, starea sa fiind stabilă.

Medicul Ovidiu Popa de la UPU Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi a declarat presei că, în localitatea Tabăra din comuna Bivolari, două persoane au fost împuşcate.

„Un bărbat în vârstă de 52 de ani era împuşcat în partea superioară a piciorului, fiindu-i atinsă artera femurală. Era în şoc hemoragic. Echipajul de pe autospeciala de Terapie Intensivă Mobilă l-a intubat şi dus direct în sala de operaţie a Clinicii de Chirurgie a Spitalului Sfântul Spiridon. Cea de-a doua persoană, un bărbat în vârstă de 30 de ani, a fost împuşcată în picior, rana nepunându-i viaţa în pericol”, a precizat Ovidiu Popa.

La faţa locului au fost trimise şi echipaje ale Poliţiei.

„Am fost sesizaţi de serviciul de urgenţă 112 cu privire la faptul că, pe raza comunei Bivolari, un bărbat de 32 de ani a împuşcat doi bărbaţi, unul de 52 de ani, un altul de 31 de ani. În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii de tentativă la omor, lovire sau alte violenţe, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al IPJ Iaşi, Ioana Buştiuc.

DailyBusiness
În aprilie, autostrada A0 Sud va fi gata! Drumul de la Pitești la Constanța, ca în Occident!
Spynews
Patru țări din Europa care merită vizitate cel puțin o dată. Surprind cu peisajele uimitoare și prețurile mici
Bzi.ro
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție
Fanatik.ro
Anca Alexandrescu, reacție după respingerea definitivă a candidaturii lui Călin Georgescu: “Ne merităm soarta. Prea puțini oameni în stradă, vor să rezolve altcineva problemele lor”
Capital.ro
Statul vrea banii cetățenilor. Românii trebuie să îi declare. Se aplică un impozit de 70%
Playtech.ro
O mare bancă românească se închide după 30 de ani. Ce se va intampla cu angajații și clienții care au conturi, carduri și depozite
DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Adevarul
„Ucigaşul cu arbaleta”, condamnat pe viață pentru uciderea a trei femei. Ar fi fost influenţat de mesajele lui Andrew Tate
wowbiz.ro
Semnul divin primit de la Minerva de buna ei prietenă, astrolog Sanda Ionescu! Pur și simplu nu i-a venit să creadă și a surprins totul pe filmare | EXCLUSIV
Spynews
Mai bun decât carnea! Ciupercile pregătite astfel au gust chiar mai bun decât orice prăjeală
Spynews
Maria Constantin, încurajată de soț să se îmbrace provocator. Cum reacționează artista la comentariile lui Robert Stoica: „Știu că nu mai am 20 de ani”
Evz.ro
Pietonii te pot lăsa fără permis. Reguli mai stricte pentru șoferi
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
El este Alexandru, tânărul de doar 22 de ani care a murit în accidentul cumplit din Constanța! Acesta venise în vizită la tatăl și sora lui
Cancan.ro
Vedetă, ARESTATĂ după ce a fost dată afară dintr-un reality show! Ce s-a întâmplat e ireal
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
150 de lei amendă pentru românii care nu stau la adresa din buletin. Noua lege se aplică din 10 iunie 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
"Mă tem să nu îmi pierd soţia" Igor Cuciuc trăiește un calvar după ce și-a pierdut singura fiică, pe Andreea
Casa de Pensii a transferat banii pe carduri. La ce oră intră în cont pensia pe luna martie
MediaFlux
Lovitură pentru acești pensionari! Răsturnare privind OUG-ul referitor la seniori. Prima reacție a Casei de Pensii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pericolul pe care nu vrem să-l vedem: Dacă suveraniștii cer intervenția militară a Rusiei?