Doi ŞEFI ai unui grup de presă din Franţa, SECHESTRAŢI DE SALARIAŢI

Doi şefi ai unui grup de presă din Franţa au fost sechestraţi, începând de marţi seară, de angajaţii companiei, care sunt nemulţumiţi de planul de restructurare pe care conducerea vrea să îl aplice.
Romania TV
29 ian. 2014, 13:12
Doi ŞEFI ai unui grup de presă din Franţa, SECHESTRAŢI DE SALARIAŢI

Secretarul general al grupului Centre France(La Montagne), Gilles Crémillieux, şi directorul de resurse umane al companiei, Jérôme Rivière, au fost reţinuţi marţi, la ora locală 18.00, şi şi-au petrecut noaptea la sediul cotidianului La République du Centre, din localitatea franceză Saran.

Un purtător de cuvânt al salariaţilor acestui grup regional de presă, Christophe Bourdeau, a declarat în timpul nopţii că, după o nouă reuniune cu sindicaliştii şi văzând că discuţiile nu avansează, salariaţii au avut „o reacţie orgolioasă” şi au decis să „îi reţină” pe cei doi şefi peste noapte.

Cei doi membri ai conducerii grupului de presă au fost blocaţi în sediul cotidianului La République du Centre, însă cei 25 de salariaţi care i-au reţinut pe cei doi şefi nu au recurs la violenţe, a mai spus Christophe Bourdeau. Cei mai mulţi dintre cei 25 de salariaţi care au recurs la această inedită formă de protest sunt în principal din departamentele tehnice.

Caracterul pacifist al acţiunii a fost constatat şi de poliţie, a precizat Christophe Bourdeau.

Salariaţii, aflaţi în grevă începând din 18 ianuarie, protestează faţă de valoarea unei prime propuse de conducerea grupului de presă ca măsură compensatorie în cadrul unui plan social care prevede închiderea unei tipografii a companiei, aflată în localitatea Saran, şi concedierea a 78 de persoane.

„Conducerea a propus marţi seară să crească valoarea acestei prime de la 7.000 la 7.500 de euro (…)”, a spus Bourdeau. Însă, salariaţii cer o sumă de 62.000 de euro.

Din cauza grevei, cotidianul La République du Centre nu a mai apărut pe piaţă de 11 zile, cu excepţia ediţiei sale duminicale.Grupul de presă Centre France(La Montagne) deţine 8 cotidiene şi 12 săptămânale şi are 1.200 de angajaţi.

Strategia companiei vizează dezvoltarea operaţiunilor online şi diversificarea ofertei sale, printr-o investiţie de 15 milioane de euro. Grupul a avut în 2012 o cifră de afaceri de 223,5 milioane de euro şi estimează că va avea o cifră de afaceri de 240 de milioane de euro în 2016, după finalizarea procesului de restructurare.

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Radu Vâlcan a plecat la Insula iubirii! Primele imagini din locul unde se va filma sezonul 9 / FOTO
Bzi.ro
Gabriela Prisăcariu a vorbit despre despărțirea de Dani Oțil: „Îmi fac bagajele și plec!“
Fanatik.ro
Trei zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 25 februarie. Vin zile cu noroc la bani, oportunități, dar și surprize pentru acești nativi
Capital.ro
Femeile din România au acest drept. Anunțul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS)
Playtech.ro
Temperatura la care trebuie să setezi centrala dimineața, când pleci de acasă. Greșeala care îți poate dubla factura la gaze
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Donald Trump ar putea închide o bază militară importantă din Europa de Est, în urma discuţiilor „pozitive şi productive” cu Rusia
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Alex Dobrescu și-a cunoscut fiul! Cum s-a afișat alături de Cristina Cioran, după aproape un an | FOTO
Spynews
Gestul mamei lui Andrei Perneș față de Sabrina, pe care puțini l-au observat! Ce s-a întâmplat la înmormântare. Ți se rupe sufletul! | FOTO
Evz.ro
Cel mai ieftin loc din lume. Poți să trăiești ca un rege aici
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Mărturiile halucinante ale mamei care și-a băgat copilul într-o cadă plină cu zăpadă! Care este motivul din spatele acestui gest
Cancan.ro
Preotul Tiberiu Mihăiță Mechno a murit într-un accident rutier cumplit la doar 42 de ani
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu nu dă înapoi. Anunț oficial pentru toți românii: Sunt împotriva...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Crin Antonescu avertizează asupra riscului de influență rusă prin alegerile prezidențiale din România
MediaFlux
ULTIMATUM de la ANAF: ce e OBLIGATORIU să faci până la sfârșitul lunii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Schimbare mare pentru pensionari. Toți cei care-și depun dosarul de pensionare în 2026 trebuie să știe