Doliu în lumea maneliștilor. Marian Mexicanu a dat cumplita veste. ”Dumnezeu să te aibă în pază în lumea celor drepți”

Marian Mexicanul, unul dintre cei mai cunoscuți acordeoniști de la noi, este în doliu. Celebrul lăutar a anunțat că violonistul Relu Fritz a murit după o lungă și grea suferință.
Alina Costache
20 mart. 2023, 10:40
Doliu în lumea maneliștilor. Marian Mexicanu a dat cumplita veste. ''Dumnezeu să te aibă în pază în lumea celor drepți''

Doliu în lumea maneliștilor. Marian Mexicanu a dat cumplita veste. Artistul este împietrit de durere și nu îi vine să creadă că Relu Fritz, omul cu care a împărțit scena scena ani de zile nu mai este.

Citește și Doliu în lumea muzicii. Bobby Caldwell, interpretul „What You Won’t Do For Love, a murit la 71 de ani

Doliu în lumea maneliștilor. Marian Mexicanu a dat cumplita veste

Marian Mexicanu a anunțat duminică seară printr-o postare pe Facebook că prietenul și colegul său de breaslă a trecut la cele veșnice.

”De ceeeeee…..de ceeeeee!!!! Dumnezeu să te aibă în pază în lumea celor drepți Relu Fritz”, a scris Marian Mexicanu.

Artistul nu a dezvăluit care este cauza morții lui Relu Fritz, însă în 2017, violonistul a suferit o intervenție chirurgicală destul de complicată.

La vremea respectivă, Relu Fritz a ținut să le mulțumească printr-o postare pe Facebook tuturor celor care i-au fost alături în momentele de cumpănă și a transmis că intervenția a fost una reușită.

”Vreau să îi mulțumesc bunului Dumnezeu că m-a salvat și a ascultat rugăciunile fraților, prietenilor, chiar și a oamenilor pe care nu-i cunosc, împreună au fost foarte mulți la număr. Le mulțumesc fanilor mei care acum am văzut că nu sunt putini la număr, dar și elevilor mei. A fost o intervenție de trei ore, care a fost o reușită. Vreau să le mulțumesc prietenilor lăutari, fraților mei muzicanți și fanilor prin mesajul asta și îmi cer scuze că nu am mulțumit fiecăruia în parte”, a scris Relu Fritz în urmă cu câțiva ani pe Facebook.

Veste a morții lui Relu Fritz a căzut ca un trăsnet peste cei care l-au cunoscut și apreciat pe marele violonist. Rețelele de socializare sunt pline de mesaje de condoleanțe din partea fanilor, colegilor și prietenilor artistului.

”Astăzi o parte din mine s-a rupt. Am aflat o veste cruntă, care sunt sigur că toți muzicanții ce apreciază adevărata valoare ar fi vrut să o audă cât mai târziu posibil! Însă nu a fost așa…Bunul Dumnezeu l-a luat în ceruri pe fratele meu, Relucu…Omul cu care am cântat mii de nopți și cu care am făcut fericiți foarte mulți oameni de-a lungul timpului… Drum lin către ceruri, fratele meu…Acum vei cânta îngerilor, frumos, așa cum numai tu știi să o faci! Te iubesc mult!”, a scris Ghiocel Călin, colegul lui Relu Fritz, pe Facebook.

 

 

 

 

Citește și Doliu în familia lui Ștefan Stan! Persoana care i-a marcat viața artistului s-a stins: „A murit singur”

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Insula din Grecia mai ieftină decât Mykonos sau Santorini. Nu mulți români au auzit de ea
Capital.ro
Înregistrare și declarație la ANAF. Fiscul nu mai permite evitarea plății. Ordin până pe 31 decembrie
Playtech.ro
Mișcarea „istorică” făcută de Prințul William la funeraliile Papei Francisc. Viitorul rege a avut o reacție senzațională, abia acum s-a aflat
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Pedepse de neevitat pentru șoferi. Nu mai ai ce face cu mașina
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Permis de conducere 2025. Șoferii amendați pe loc din cauza permisului. NU se ține cont că e valabil
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ea este Andreea Cristiana, eleva de clasa a XI-a din Iași care s-a speriat de un urs și s-a înecat în Lacul Frumoasa din Harghita
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Cel mai nou sondaj pentru alegerile prezidențiale. Scade diferența dintre primii doi candidați
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster