Toată lumea îşi aminteşte de Revelioanele petrecute în faţa televizorului, urmărind programele de varietăţi ale Televiziunii Române, iar Mişu Fotino era unul dintre actorii cu cel mai mare succes la public. După trecerea sa în nefiinţă, luni, la vârsta de 83 de ani, Ileana Stana Ionescu, una dintre partenerele de vază ale actorului, şi-a amintit de el cu drag.
Actriţa spune că a avut cu actorul Mihai Fotino „una dintre cele mai frumoase prietenii”, afirmând că speră ca „în viaţa de după” actorul să aibă parte de „alinare”, după suferinţa din această lume.
„Vreau să spun că îmi imaginam că noul an va începe cu o altă veste. (…) Am jucat împreună, a fost una dintre cele mai frumoase prietenii. (…) Nu stă în puterea noastră să decidem cine rămâne sau nu”, a declarat, pentru Mediafax, Ileana Stana Ionescu.
De asemenea, aceasta a spus că, dacă există viaţa de după moarte, actorul Mihai Fotino să aibă parte de „alinare”.
Mitică Popescu nu i-a fost doar coleg lui Mişu Fotino, ci şi vecin şi a spus despre el că era un om extraordinar.
„E groaznic. (…) Nu am cuvinte… mai ales că ne întâlneam, ne vedeam, pentru că eram vecini. Era un om minunat, un om extraordinar. Încă un mare actor a dispărut”, a declarat Mitică Popescu.
Mişu Fotino trăise în ultimii ani o dramă de nedescris, după ce starea precară de sănătate l-a forţat să renunţe la scena atât de dragă lui, căreia i-a dăruit 60 de ani din viaţă.
Un atac cerebral suferit în 2005 l-a aruncat departe de scenă şi l-a lăsat cu un regret imens: „Regret în primul rând că nu-mi mai pot face meseria şi apoi că sunt HANDICAPAT. Mi-a schimbat viaţa şi am înţeles, am acceptat, am tăcut şi restul e tăcere”, mărturisea cu amărăciune actorul vitregit de scenă.
Rămas un simplu pensionar, cum se autocaracteriza, Mişu Fotino a mai avut în ultimii ani de viaţă doar bucuria plimbărilor cu nepoţelul său, pe care îl alinta Arşinel, după cunoscutul său coleg de breaslă.