Doliu în Ucraina. Un fost fotbalist al lui Dinamo Kiev a murit în război la doar 47 de ani

Sergiy Balanchuk, un fost fotbalist care a fost legitimat la formații precum Dinamo Kiev, Vorskla Poltava sau Maccabi Haifa, a murit în războiul din Ucraina.
Filip Stan
10 iul. 2022, 22:45
Doliu în Ucraina. Un fost fotbalist al lui Dinamo Kiev a murit în război la doar 47 de ani

Balanciuk a murit sâmbătă, la doar 47 de ani, fiind ucis de artileria armatei ruse în bătălia care se duce în aceste zile pentru apărarea orașului Bahmut din regiunea Donețk.

El a evoluat pentru Dinamo Kiev, formație care în prezent este antrenată de românul Mircea Lucescu, în două perioade, 1992-1996 și 1998-1999. Fostul fotbalist și-a făcut junioratul la academia clubului din capitala Ucrainei, iar de-a lungul carierei profesioniste a mai evoluat pentru cluburi ca Maccabi Haifa, Vorskla Poltava sau Metalist Harkov.

În sezonul 1997-1998, el a cucerit, în tricoul lui Maccabi Haifa, Cupa Israelului, acesta fiind cel mai important trofeu din cariera sa, scrie Prosport.

După declanșarea războiului de către Vladimir Putin, Sergiy Balanchuk a ales să își apere țara, astfel că a plecat pe front. Din păcate, fostul fotbalist a decedat în cursul zilei de 9 iulie, în urma bombardamentelor puternice din regiunea Donețk.

Citeşte şi: Olena Zelenska, interviu pentru revista TIME: „Ce pot face copiii noştri, după ce au trecut prin experienţa teribilă a războiului? Ei nu sunt învăţaţi să urască”

Războiul din Ucraina a mai făcut victime în rândul sportivilor, primele chiar la câteva zile după declanșarea conflictului armat. Vitalii Sapylo (21 de ani), de la echipa de tineret a clubului Karpaty Lvov, și Dmytro Martynenko (25 de ani), de la FC Gostomel, și-au pierdut viața în urma atacurilor rușilor pe 1 martie. De asemenea, au mai fost uciși în conflictul din Ucraina un vicecampion mondial la kickboxing, Yevhen Zvonok, rugbistul Mikita Bobrov, un antrenor de la juniorii lui Șahtior Donețk și Yevhen Malyshev (20 de ani), fost component al reprezentativei de biatlon juniori a Ucrainei.

Citeşte şi: Bloc de locuinţe din Doneţk lovit de rachete ruseşti. Cel puţin 15 persoane au murit şi se caută supravieţuitori sub dărâmături VIDEO

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Din ce este făcut sicriul Papei Francisc și ce a fost pus în el. Un obiect din România se află acolo
Capital.ro
Document obligatoriu pentru persoanele cu vârste între 18 și 30 de ani. Se dă ordin de la UE
Playtech.ro
Copacii pe care nu ai voie să îi plantezi lângă gardul comun. Vecinul te poate amenda
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Un patron i-a revoltat pe tinerii din Generația Z: „Vă plângeți că luați 2.400 de lei și nici nu puneți bonurile în calcul”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Băsescu, trădat de cine nu se aștepta. Toată lumea aștepta asta
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Obiectul din România care a fost pus în sicriul Papei Francisc
Cancan.ro
Obiect din România, pus în sicriul Papei Francisc. Ce este, de fapt: 'Rămâne… până în ziua de apoi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Statul vrea banii cetățenilor. Românii au termen limită până pe 25 iunie. Nu poți depăși
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Sicriul Papei Francisc, sărutat la ieșirea din Bazilica Sf. Petru. Gestul de la slujba de înmormântare care a emoționat o lume întreagă
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Trump și Zelenski au pus la punct pacea la Vatican! Înțelegere de ultimă oră
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte