Dosarul Tablourilor lui Darius Vâlcov revine pe rol la ÎCCJ. Fostul ministru va fi citat la Penitenciarul Rahova

Judecătorii ICCJ au admis luni, 11 septembrie, atât recursul în casație formulat de Darius Vâlcov în Dosarul Tablourilor, în care a fost condamnat la 6 ani de închisoare, cât și pe cel al DNA, formulat de procurori cu privire la încetarea procesului penal împotriva fostului ministru de finanțe pentru o infracțiune comisă pe vremea când era demnitar.
Filip Stan
12 sept. 2023, 10:25
Dosarul Tablourilor lui Darius Vâlcov revine pe rol la ÎCCJ. Fostul ministru va fi citat la Penitenciarul Rahova
Darius Vâlcov va fi extrădat în România! Ministrul Justiției a făcut anunțul.

Dosarul Tablourilor lui Darius Vâlcov revine pe rol la ÎCCJ. Completul de cinci judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție a admis atât recursul în casație formulat de Darius Vâlcov în Dosarul Tablourilor, în care a fost condamnat la 6 ani de închisoare, cât și pe cel al DNA, formulat de procurori cu privire la încetarea procesului penal împotriva fostului ministru de finanțe pentru o infracțiune comisă pe vremea când era demnitar. Ambele căi extraordinare de atac vor fi dezbătute pe data de 6 noiembrie, când Darius Vâlcov va fi citat la Penitenciarul Rahova, potrivit ziare.com. 

Darius Vâlcov, care a reușit să plece în Italia chiar înainte de a primi condamnarea definitivă, de 6 ani de închisoare, pentru trafic de influență și spălare de bani, a fost extrădat din Italia în august 2023. Fostul ministru de Finanțe a fost adus luni, 14 august, pe teritoriul României, de o escortă a Poliției Române care l-a „instalat” direct la închisoare.

Darius Vâlcov este primul condamnat definitiv de renume pe care justiția din Italia a decis să îl predea autorităților române, pentru a-și ispăși pedeapsa de 6 ani de închisoare pentru fapte de corupție.

Procurorul-şef al DNA, Marius Voineag, afirmă, după ce fostul ministru Darius Vâlcov a fost extrădat în România, că ”înfăptuirea justiţiei nu se poate realiza fără executarea pedepselor dispuse de instanţele judecătoreşti, sustragerea persoanelor condamnate pentru fapte de corupţie de la executarea pedepselor subminând lupta împotriva corupţiei”. ”Direcţia Naţională Anticorupţie apreciază că această decizie a autorităţilor italiene şi determinarea dovedită a autorităţilor române constituie un prim semnal puternic pentru toţi cei care sunt tentaţi să ia în considerare sustragerea de la executarea pedepselor”, arată el.

Fostul ministru PSD Darius Vâlcov, care a fost condamnat definitiv la şase ani de închisoare şi a fugit în Italia, a fost adus, luni după-amiază, în România. Acesta va sta la penitenciarul Rahova 21 de zile în carantină, a explicat ministrul Justiţiei Alina Gorghiu, într-un mesaj video. El va sta într-o încăpere de patru metri pătraţi şi va executa pedeapsa în regim semideschis şi ulterior va fi mutat în alt penitenciar, a mai explicat ministrul PNL. Poliţia Română a precizat că el a fost adus sub escorta IGPR pe Aeroportul ”Henri Coandă”, ulterior fiind predat reprezentanţilor Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
De ce să nu arunci varza murată chiar dacă a trecut iarna. Ce poți să faci cu ea pe timp de vară
Capital.ro
Taxă majorată pentru șoferi. A intrat deja în vigoare. O altă scumpire, programată pentru luna mai 2025
Playtech.ro
Când se pierde dreptul de a conduce, în România? Vârstă maximă pentru a sofa
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
PSD sună mobilizarea pentru Crin Antonescu cu previziuni sumbre: ieșirea de la guvernare, primari aleși în două tururi și posturi tăiate SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Bendeac, vorbe grele despre Dan Negru: Un manipulator filorus
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Pensii mai mari cu 200 de lei pentru acești pensionari! Sumele de bani vor fi livrate într-o săptămână
Cancan.ro
Nuntă secretă în politică! Fostul prim-ministru al României s-a căsătorit la Viena cu deputata care i-a furat inima
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. A fost o legendă. Rămâne veșnic în inimile românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
România ar putea rămâne în beznă de Paşte: Avertismentul Transelectrica
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Actriţa din piesa care a deranjat Biserica, ameninţată: Nu-mi venea să cred