Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Judeţene Buzău, cele două fetiţe, în vârstă de 9, respectiv 12 ani, ar fi intrat în râul Râmnicu Sărat, împreună cu un frate mai mic, de 7 ani.
La un moment dat, cele două fete ar fi ajuns într-o zonă cu excavaţii, unde apa se adânceşte brusc şi nu au mai putut ieşi.
Fratele lor mai mic şi-a alertat părinţii, iar cele două fete au fost aduse la mal de către localnici şi rude.
La venirea pompierilor şi a echipajelor medicale, fetele erau inconştiente, una dintre ele, în stop cardio respirator, fiind declarată decedată la faţa locului, întrucât manevrele de resuscitare nu au avut rezultat.
Cea de-a doua fetiţă a murit la Spitalul Municipal din Râmnicu Sărat, unde fusese transportată.
În timpul intervenţiei, o ambulanţă de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean Buzău a fost avariată de localnicii din localitatea Râmnicelu, care au aruncat cu pietre, spărgând geamurile.