Dragnea: Băsescu dă dovadă de ipocrizie maximă şi tupeu fără limite

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat luni seară că preşedintele Traian Băsescu dă dovadă de "ipocrizie maximă şi tupeu fără limite" atunci când vorbeşte despre ordonanţa privind sumele alocate primăriilor.
Iulian Tudor
08 sept. 2014, 19:35
Dragnea: Băsescu dă dovadă de ipocrizie maximă şi tupeu fără limite

„Este ipocrizie maximă şi tupeu fără limite la Traian Băsescu. Minte cu neruşinare şi eu sunt foarte calm, încerc să fiu foarte calm la această afirmaţie. (…) De fapt, îi repartizăm după nişte criterii de prioritizare convenite cu Banca Mondială şi cu Fondul Monetar Internaţional. Ce repartizăm de la minister are la bază fundamentarea venită din fiecare judeţ indiferent de culoarea politică”, a spus Dragnea, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, există transparenţă în alocarea sumelor către primării, ele fiind publicate pe site-ul oficial al Ministerului Dezvoltării.

„Toate aceste alocări au fost puse pe site-ul instituţiei şi sunt în continuare pe site-ul instituţiei, iar în ceea ce priveşte nepublicarea în Monitorul Oficial, în el se publică banii pe care îi alocă Guvernul prin hotărâri de guvern direcţionat, nu neapărat pe proiecte de investiţii. Ordonanţa 28 e un instrument care a strâns trei acte normative care au dus la un haos generalizat în anii precedenţi în care miniştrii din Guvernul Boc şi puţin din Guvernul Ungureanu au risipit banii fără niciun fel de criteriu, decât pe criteriu politic”, a explicat vicepremierul.

Dragnea: Alegerile prezidenţiale au opţiunile Victor Ponta preşedinte sau Traian Băsescu premier

În context, acesta a afirmat că a mai demonstrat odată că şeful statului minte, însă va relua demersul „poate cu mai multe detalii”.

„I-am arătat minciuna lui Traian Băsescu acum câteva luni de zile atunci când, tot aşa, spărgea televizoarele de la tribuna de la Cotroceni minţind despre mine că adoptăm banii preferenţial şi i-am arătat pe grafice, public, o comparaţie între cum a împărţit Elena Udrea banii când era la ministerul ăsta şi cum împărţim noi banii. (…) O să mai reiau o dată demersul că văd că îl mănâncă pielea şi pe el, şi pe Udrea şi pe Blaga şi o să fac publice din nou sumele aşa cum au fost repartizate de ei în anii trecuţi, poate cu mai multe detalii ca să ajutăm mult mai bine instituţiile statului să facă lumină în cazul ăsta”, a spus Dragnea.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Cel mai căutat oraș din România. Se poate transforma în poarta Europei, e înconjurat de stațiuni de top și ar putea să dea lovitura în următorii ani
Capital.ro
Anunț dureros despre Elena Udrea chiar în Vinerea Patimilor. Vestea cruntă confirmată de avocatul ei
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Traian Băsescu și alegerile din 2004. Mărturii după două decenii
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Durere în România în Vinerea Mare! A murit azi un artist uriaș al țării. A făcut nemuritoare emoția umană
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Câți militari a detașat România în misiuni sub egida NATO, UE și ONU. Anunțul făcut de Ministerul Apărării
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI