Medicii unei ambulanţe particulare angajate să supravegheze partida au intervenit, dar nu aveau aparatură pentru resuscitare, spune tatăl copilului, pentru Digi 24. Băiatul, care a suferit o comoţie cerebrală, a fost salvat de o asistentă medicală aflată în tribune.
Tatăl copilului a alergat şi a ajuns primul lângă băiat, când medicii încă nu intraseră pe iarbă.
Simon Bebe, tatăl copilului: „Imploram să mă ajute. Din suflet, ajutaţi-mă că moare copilul în braţe. Ştiu că în momentul acela el s-a uitat la mine şi a rămas nepăsător (…) O secundă am rămas şocat. Am văzut copilul că stă nemişcat, că are mânuţele ridicate, picioarele ridicate în aer. Mi-am vazut copilul întins, tremurând„, spune Simon Bebe, tatăl copilului.
El aduce acuzaţii grave celor de la ambulanţa particulară Nicomed, angajată de Asociaţia de Fotbal a Bucureştiului.
„Au venit practic cu mâinile goale. Nu au pus mâna pe copil, sub nicio formă, nu au atins copilaşul să-l ajute deloc„, afirmă tatăl băiatului.
Băiatul a primit primul-ajutor de la o asistentă medicală care venise la meci cu copilul ei. „Am văzut o cheie de maşină, cu care de altfel i-am desfăcut gura şi i-am scos limba. Mi-am dat seama că şi-a înghiţit limba şi că este în hipoxie, că nu mai respiră„, a spus femeia.
În cele din urmă, băiatul de 13 ani a fost preluat de Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov.
„Se afla în poziţie laterală de siguranţă, inconştient, după o criză compulsivă„, a declarat Alis Grasu, managerul Serviciului de Ambulanţ[ Bucureşti-Ilfov.
Contactaţi de Digi 24, reprezentanţii ambulanţei particulare Nicomed au spus că părinţii nu i-au lăsat să intervină.