„Dubla” lui Xabi Alonso a eliminat Franţa de la Euro 2012. Spania e în semifinale

Campioni en-titre, ibericii nu au învins niciodată Franţa într-o competiţie oficială până sâmbătă seara, când au câştigat cu 2-0 şi vor rămâne la Doneţk, să joace semifinala cu Portugalia.
Romania TV
23 iun. 2012, 17:05

Se ştiu deja cele două semifinaliste care se vor înfrunta miercurea viitoare, la Doneţk. După ce Portugalia a obţinut joi calificarea, în dauna Cehiei, campioana en-titre, Spania, a reuşit calificarea în penultimul act al Euro 2012, după 2-0 cu Franţa, sâmbătă seara, pe Donbass Arena.

Unicul marcator al meciului a fost Xabi Alonso, care a reuşit „dubla” chiar în ziua în care a bifat cel de-al 100-lea meci în naţionala iberică. Meciul a fost unul destul de sărac în faze de poartă, cu spaniolii având o posesie zbrobitoare a balonului şi o defensivă ermetică, ce nu a putut fi străpunsă de incursiunile lui Ribery sau Benzema.

Scorul a fost deschis relativ repede, după o splendidă incursiune pe partea stângă, finalizată cu centrarea lui Jordi Alba în centrul careului de 16 metri, de unde Xabi Alonso a reluat cu capul pe lângă Hugo Lloris. Până la pauză s-a mai consemnat o singură fază cu adevărat notabilă, un şut din lovitură liberă al lui Cabaye, respins cu greu în corner de Casillas, în minutul 32.

Partea a doua a avut aceeaşi notă amorţită, cu francezii neputincioşi în a străpunge reduta spaniolă. Singura pată de culoare a fost acţiunea lui Pedro din careul francezilor, consemnată în ultimul minut, jucătorul Barcelonei, fin dribleur, fiind faultat de Reveillere. Penalty-ul a fost transformat de Xabi Alonso, iar scorul final al întâlnirii Spania – Portugalia a fost 2-0.

Imediat după încheierea partidei, selecţionerul Franţei, Laurent Blanc, a declarat: „Spania era de bătut în seara aceasta. În prima repriză au avut o posesie mare, fără să-şi creeze însă ocazii importante. Când pierzi jocul este totuşi clar că îţi lipseşte ceva. Am încercat câteva lucruri, dar fără succes„.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90+3 Finalul partidei! Spania – Franţa 2-0 şi trupa lui Del Bosque va juca miercuri prima semifinală de la Euro 2012, contra Portugaliei.

Min. 90 GOOOL Spania! Acelaşi Xabi Alonso l-a învins pe Lloris, de data aceasta de la punctul cu var. Spania – Franţa 2-0!

Min. 90 Penalty pentru Spania! Pedro a fost trântit în careu de Reveillere.

Min. 84 Iniesta i-a lăsat locul cu Santi Cazorla în primul 11 al Spaniei.

Min. 79 Ultima schimbare la francezi: a ieşit M’Vila şi a intrat Giroud.

Min. 73 În tribunele Donbass Arena nu se simte nicicum atmosfera de mare meci. În afara câtorva grupuri care cântă, liniştea este aproape deplină la Spania – Franţa.

Min. 71 Francezii presează. Ribery şutează dintr-un unghi închis, dar Casillas reuşeşte să respingă.

Min. 67 A doua schimbare la iberici: a intrat Fernando Torres, în locul lui Cesc Fabregas.

Min. 65 Dublă schimbare la francezi: în locul lui Debuchy a intrat Jeremy Menez, iar Malouda i-a lăsat locul lui Samir Nasri. A schimbat şi Vicente Del Bosque: l-a scos pe David Silva, introducându-l în locul său pe Pedro, de la FC Barcelona.

Min. 60 Ocazie a francezilor. Lovitura de cap a lui Debuchy, din centrarea lui Ribery, trece puţin peste poarta lui Casillas. A fost cea mai mare oportunitate a „cocoşilor” din această repriză.

Min. 51 Xabi Alonso încearcă o execuţie de la aproape 30 de metri, dar balonul trece peste poartă.

Cu Laurent Blanc pe banca tehnică, naţionala Franţei nu a înregistrat niciodată o posesie a balonului mai mică de 49,3%. În prima repriză a meciului cu Spania francezilor a fost însă doar de 34,9%.

Min. 46 Start în repriza a doua.

Statistica primei reprize relevă că spaniolii au avut 325 de pase reuşite, pe când francezii numai 160.

Min. 45 Pauză la Doneţk, Spania – Franţa 1-0.

Min. 42 Francezul Cabaye vede şi el cortonaşul galben, pentru un fault asupra lui Busquets.

Min. 39 Pique reia cu capul peste poarta lui Lloris, o centrare venită din corner a lui Xavi.

Min. 31 Sergio Ramos primeşte primul cartonaş galben al partidei, pentru un fault la 25 de metri de poarta lui Casillas. Şutul lui Cabaye, din lovitură liberă, este respins în corner, de la vinclu, de portarul Realului.

Min. 26 Benzema şutează peste poartă din lovitură liberă de la 30 de metri. A fost primul şut spre poartă al francezilor.

Min. 18 GOOOL SPANIA! Xabi Alonso a deschis scorul, cu o lovitură de cap, la meciul său cu numărul 100 în naţională. Spania – Franţa 1-0! Autorul centrării a fost fundaşul stânga, Jordi Alba.

Min. 10 Spaniolii au o circulaţie bună a balonului, francezii răspund cu un pressing agresiv.

Min. 8 Ribery e gata să profite de o neînţelegere între Piquet şi Casillas, dar în cele din urmă portarul Realului reuşeşte să degajeze balonul.

Min. 5 Fabregas cere penalty la un duel în careu cu Clichy, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 1 Fluier de start în cel de-al treilea sfert de finală de la Euro 2012.

Echipele de start

Spania: Casillas – Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – Silva, Fabregas, Iniesta.

Franţa: Lloris – Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Debuchy, Cabaye, Mvila, Malouda, Ribery – Benzema.

Meciul Spania – Franţa se joacă de la ora 21.45, la Doneţk, şi este arbitrat de italianul Nicola Rizzoli.

Spania – Franţa este al treilea sfert de finală de la Euro 2012, dar cel mai important dintre ele, privit doar prin prisma palmaresului celor două naţionale. Ambele au cucerit câte două titluri continentale, iar dacă francezii au câştigat ultima oară Campionatul European în anul 2000, ibericii sunt campionii en-titre.

Armada spaniolă este favorită la trecerea în semifinale, Xavi, Iniesta, Fabregas, Torres, Piqué, Ramos, Alonso sau Casillas, însă în ultimul meci oficial, jucat la CM 2006, trupa lui Zidane elimina Spania încă din optimi, cu scorul de 3-1. De asemenea, Michel Platini şi colegii săi învingeau chiar Spania în finala 1984, cu 2-0, când francezii şi-au trecut în palmares primul titlu continental.

Spynews
Fiica lui Vladimir Drăghia și a lui Alice Cavaleru împlinește doi ani. Ce mesaj emoționat i-a transmis mămică micuței: “Suflețel frumos”
Bzi.ro
Imagini fierbinți cu cea mai senzuală conducătoare de federație din România! Irina Deleanu arată senzațional la 49 de ani!
Fanatik.ro
Proiectul ambițios al lui Ceaușescu care a rămas de izbeliște. Lucrarea de infrastructură ar fi pus România în rând cu Italia sau Franța
Capital.ro
Avertisment pentru toți clienții Digi. Te lasă fără bani în contul bancar. Nu răspunde la telefon!
Playtech.ro
Ultima oră! Celebrul rapper a murit la 34 de ani. Fanii, în DOLIU!
DailyBusiness
Lovitură de proporții: România depășește toate așteptările!
Adevarul
Orașul din România care „fierbe” după ce o gașcă de golani a snopit în bătaie un olimpic. Șeful Poliției face declarații revoltătoare
Spynews
Cum explică Ionel Ganea scandalul cu vecinul său. Fostul fotbalist s-a ales cu ordin de protecție emis împotriva sa
Spynews
Cum îl așteaptă Iustina Loghin pe Cornel acasă! Fosta concurentă de la Insula Iubirii îl surprinde / VIDEO
Evz.ro
Încă o escrocherie ne poate lăsa cu conturile goale. Metoda ingenioasă a hoților
Ego.ro
”Trădătoarea” tenisului românesc e mai FIERBINTE ca vara! Imaginile au scăpat pe internet FOTO
Prosport.ro
Avem detaliile fabuloase din dosarul secretizat în care Florinel Coman a primit 11 luni de închisoare! Cum a luat permisul fals din Ucraina și câți bani a dat
wowbiz.ro
Adriana Simionescu și soțul ei și-ar fi spus „adio” după nici două luni de la nuntă! Ce i-ar fi făcut să se despartă atât de repede
Cancan.ro
Kate Middleton, operată de urgenţă. Ce I-au descoperit medicii la nivelul capului
Playsport.ro
IREAL! Suma uriașă pe care a primit-o Antonia de la o casă de pariuri! Unii nu câștigă atâția bani nici în două vieți