Un exemplar de dihor pătat a fost ucis, de curând, potrivit ecologiștilor. România este sigura țară din Uniunea Europeană în care se mai găsește acesta, scrie Click. Animalul sălbatic este foarte rapid, cu gheare lungi, pentru a prinde hrana și a ucide prada.
Pe timpul zilei, dihorul pătat stă ascuns în vizuină. De cele mai multe ori, seara iese din cuib și începe vânătoarea. Dihorul pătat se hrănește, printre altele, cu cârtițe, șobolani, șopârle și diverse insecte.
Animalul sălbatic are botul ascuțit și o blană foarte deasă și lucioasă.
Rolul dihorului în ecosistem e deosebit de important. El menține sub control populația de rozătoare. Un număr prea mare de șobolani poate determina deteriorarea recoltelor.
Dihorul pătat este deseori confundat cu dihorul de casă. Din acest motiv, acest animal sălbatic unic pe continent este vânat de oameni. De asemenea, câinii de curte reprezintă un pericol pentru dihorul pătat.
Dihorul pătat trăieste doar în zonele aride și de stepă. În regiunea Dobrogei ar mai trăi numai 500 de exemplare. De 30 de ani, această specie este protejată prin lege în țara noastră.
Între timp, în România continuă dezbaterile pe tema protejării urșilor. Potrivit unei ordonanțe de urgență de la Guvern, din 2021, legată de apărarea populației în fața urșilor, mii de animale vor fi ucise prin vânătoare.
Astfel, în țara noastră vor trebui protejate doar 6.000 de animale din specia ursului brun, potrivit tratatelor internaționale.
În prezent, în România ar fi între 8.000 și 10.000 de urși.
De-a lungul timpului, Ministerul Mediului s-a plâns că niciun stat european nu-și dorește să primească urși, chiar și prin donație.
„Ministerul Mediului a încercat de-a lungul timpului. S-a discutat cu toate statele din Uniunea Europeană să le trimitem aceste animale. Nimeni nu a vrut să-i primească. Toată lumea s-a ferit. Nu vor aceste animale pentru că oamenii mai circulă prin păduri și este vorba despre siguranța lor și a pagubelor pe care le pot produce. Nu am reușit să dăm niciun urs în Uniunea Europeană, pentru că nimeni nu-i vrea.
Am primit o solicitare de la o grădină zoologică din Budapesta, care ar dori să le trimitem niște urși. Facem o analiză pe solicitarea dânșilor, pentru că nu putem lua urși din sălbăticiesă-iducem într-un sanctuar de jumătate de hectar…”, a precizat Ministerul Mediului, pentru B1.ro.