EDUARD HELLVIG, la şefia SRI. Ponta: Nu am nimic împotriva lui. Propunerea e BUNĂ. PSD anunţă luni cum votează

Victor Ponta a declarat, vineri, că propunerea lui Eduard Hellvig la şefia SRI este "bună", iar el personal nu are nimic împotriva acestuia pentru că a lucrat bine cu acesta, este co-autor al USL şi împreună au trecut "prin momente grele". "Ca sa citez din propagandă, este alături de mine, de Liviu Dragnea si de Crin Antonescu, co-autor la lovitura de stat din 2012", a spus Ponta. 
Ionela Marcu
20 feb. 2015, 08:36
EDUARD HELLVIG, la şefia SRI. Ponta: Nu am nimic împotriva lui. Propunerea e BUNĂ. PSD anunţă luni cum votează

Victor Ponta a declarat că a fost informat personal de către preşedintele Klaus Iohannis despre propunerea pentru şefia SRI.

„Împotriva lui Hellvig nu am absolut nimic, mai degrabă contrariul. Am lucrat foarte bine şi ca ministru în Guvern  si ca secretar general PNL. Este unul dintre cei cu care am pus bazele impreuna USL-ului şi am trecut prin momente foarte grele. Ca sa citez din propagandă, este alaturi de mine, de Liviu Dragnea si de Crin Antonescu, co-autor la lovitura de stat din 2012. Nu am nimic impotriva lui, ba chiar cred că este un om echilibrat si care poate să-şi facă face bine datoria”, a spus Ponta.

Premierul a precizat că PSD a considerat că, la conducerea serviciilor, ar fi fost mai bine să fie o persoană neimplicată politic, dar este dreptul preşedintelui să propună pe cine consideră potrivit.

CITEŞTE ŞI Eduard Hellvig, susţinut de UNPR la şefia SRI

„O să mă consult cu grupurile parlamentare, că nu votez doar eu, votează parlamentarii, şi luni vom anunţa cum vota. Voi vota şi eu exact cum vor vota grupurile paralmentare, că nu sunt totuşi de capul meu, fac parte dintr-un grup parlamentar. Trebuie doar să discutăm această problemă de principiu. Ea pornea de la un lucru care s-a spus foarte des: să nu fie toată puterea la un singur partid. Acum am înţeles că de fapt asta se aplică doar la PSD. Dacă e din altă parte, nu e o problemă„, a arătat Ponta.

„Ca persoană, cred că propunerea e bună„, a conchis premierul.

Ponta a precizat că nu a discutat cu preşedintele despre propunerea pentru şefia SIE. 

CITEŞTE ŞI TRAIAN BĂSESCU, pe Facebook: „Premierul de la Grivco a nominalizat un om al lui Voiculescu. ŞOCANT!

Preşedintele Klaus Iohannis l-a nominalizat pe europarlamentarul PNL Eduard Hellvig pentru funcţia de director al SRI după ce George Maior a demisionat pe 27 ianuarie.

„L-am propus pe Eduard Hellvig pentru poziţia de directorr al SRI. Am avut întâlniri cu liderii partidelor şi le-am adus la cunoştinţă intenţia mea”, a declarat Klaus Iohannis, în cadrul unei declaraţii de presă susţinute joi la Palatul Cotroceni.

Invitat să spună care sunt calităţile care îl califică pe Eduard Hellvig să preia conducerea contraspionajului românesc, Iohannis a răspuns: „Când m-am gândit la o persoană pe care să o propun, am căutat pe cineva care este pregătit pentru o astfel de poziţie, cu energia necesară, care cunoaşte actorii politici, are suficiente cunoştinţe despre activitatea SRI şi care vine să aducă calmul necesar în acest spaţiu. Am căutat o persoană care pentru mine reprezintă garanţia unui parcurs de modernizare, europenizare a SRI.”

DailyBusiness
Laptele e mai ieftin în Italia decât în România. Prețurile de la raft te vor lăsa fără cuvinte!
Spynews
Rețetă de prăjitură cu cremă fină de iaurt și marmeladă. O vei găti și a doua oară
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvășitoare doar în lenjerie! Imagini spectaculoase cu bruneta focoasă!
Fanatik.ro
Fabrica mare din România care se construiește lângă o fostă mină. Se fac investiții masive aici, iar o mulțime de locuri de muncă vor fi disponibile
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție privind turului doi al alegerilor prezidențiale
Playtech.ro
Câte contracte de muncă poate avea simultan un angajat. Limita maximă de ore pe care le poate lucra. Prevederile Codului Muncii 2025
DailyBusiness
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
Adevarul
Un potențial jaf de până la 300 milioane de euro se prefigurează în România. Chisăliță cere blocarea schemei din PNRR
wowbiz.ro
Cum arăta apartamentul în care Ioana Tufaru s-a mutat cu chirie! "Plătim 1200 lei pe lună. Sperăm că ne vom descurca" | Exclusiv
Spynews
Deea Maxer, schimbări majore după divorț. Vrea să se mute din blocul în care locuiește și Dinu Maxer. Unde vrea să se stabilească
Spynews
Cum arată Prințesa de Aur la vârsta de 39 de ani. Abia o mai recunoști | FOTO
Evz.ro
Anna Lesko a încins internetul. Cum s-a pozat la sala de sport
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
FOTO. „Eşti chiar tu în ambele poze?”. Transformarea uluitoare a vedetei
kanald.ro
Data la care vor fi virați banii pe cardurile de alimente
Cancan.ro
Cele 3 alimente la care Dragoș Pătraru a renunțat pentru a slăbi 30 de kilograme. Mulți români le consumă zilnic
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Traian Băsescu cutremură România: Este inadmisibil, nu pot accepta că s-a întâmplat așa ceva!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Apariție incendiară, într-un corset care a lăsat la vedere prea mult
stirilekanald.ro
Nicușor Dan, mesaj pentru Donald Trump și JD Vance. Ce le-ar spune dacă ar fi președintele României: „Trebuie să ne întărim statul”
Șeful Autorității Electorale Permanente ar putea fi demis în urma unei decizii a Coaliției de guvernare
MediaFlux
AMENZI de MII de LEI pentru românii care locuiesc la BLOC! Ce APARTAMENTE sunt VIZATE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un pod care a stat închis 33 de ani va fi redeschis pentru traficul feroviar