Elena Lasconi, prima reacție după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu. USR a votat în BEC pentru admiterea candidaturii suveranistului

Elena Lasconi, candidata USR la alegerile prezidențiale din luna mai, a avut o primă reacție după ce Biroul Electoral Central a respins candidatura lui Călin Georgescu. Totodată, Lasconi a recunoscut că reprezentantul USR în BEC a votat pentru admiterea candidaturii lui Georgescu.
Alina Costache
09 mart. 2025, 20:17
Elena Lasconi, prima reacție după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu. USR a votat în BEC pentru admiterea candidaturii suveranistului
Elena Lasconi, prima reacție după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu

Elena Lasconi a avut o primă reacție după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu. Candidata USR susține că autoritățile electorale trebuie să vină imediat cu o explicație legată de interzicerea candidatului pro-rus.

Citește și: Diana Șoșoacă amenință cu „provocarea unei revoluții”, după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu: „Risc de dezintegrare teritorială”

„Eu nu mă așteptam azi, mă așteptam de două luni și jumătate la niște explicații clare, pentru că nu au prezentat atunci rapid. Acum vedem tot felul de descoperiri, milioane de dolari, lingouri de aur, dar nu există o sentință definitivă. Sunt multe capete de acuzare, dar sunt acuzații foarte grave și, în momentul în care invalidezi o candidatură a unui personaj atât de controversat, este necesar să vii cu acuzații clare. S-au grăbit să dea publicității un comunicat. Cred că ar trebui să vină rapid cu această motivare și sunt sigură că domnul Georgescu o să depună contestație în termen la Curtea Constituțională. Eu văd că e vorba de niște anchete serioase și nu cred că se va întâmpla atât de rapid. În justiție, văd că lucrurile merg destul de greu”, a declarat Elena Lasconi, la B1 TV.

„𝐌𝐚̆𝐜𝐚𝐫 𝐝𝐞 𝐝𝐚𝐭𝐚 𝐚𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐬𝐚̆ 𝐞𝐱𝐩𝐥𝐢𝐜𝐞 𝐝𝐞 𝐜𝐞 𝐚𝐮 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐢𝐧𝐬 𝐨 𝐜𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚̆! 𝐑𝐞𝐠𝐮𝐥𝐢𝐥𝐞 𝐬̦𝐢 𝐝𝐞𝐦𝐨𝐜𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐚 𝐧𝐮 𝐬𝐞 𝐚𝐩𝐥𝐢𝐜𝐚̆ 𝐜𝐮 𝐣𝐮𝐦𝐚̆𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢 𝐝𝐞 𝐦𝐚̆𝐬𝐮𝐫𝐚̆!

BEC trebuie să vină urgent cu explicații legate de decizia de astăzi. Așa se întâmplă într-o democrație funcțională. Deciziile trebuie explicate, altfel oamenii devin furioși, suspicioși și predispuși la conspirații.

USR a votat în BEC pentru admiterea candidaturii lui Georgescu

Decizia de invalidare a candidaturii lui Călin Georgescu a fost luată cu 10 voturi „pentru” și 4 împotrivă”, reprezentantul USR fiind unul din cei patru care votat împotriva respingerii. Aceeași opinie au avut și reprezentanții SOS, AUR și POT.

Reprezentantul USR în BEC a votat PENTRU admiterea candidaturii. De ce? Pentru că formal nu există niciun argument juridic pe masă ca această candidatură să fie respinsă de către BEC, care are în atribuții doar să verifice dosarul și îndeplinirea condițiilor de fond și de formă prevăzute de lege pentru candidaturi.

Aștept cu interes motivarea BEC, cred că toți merităm explicații clare. Din informațiile primite de la colega noastră care ne reprezintă în BEC, înțeleg că nu au fost probleme de formă și nu s-a discutat nimic legat de motivarea deciziei.

Sunt convinsă că o parte a societății este nemulțumită de această decizie, cealaltă răsuflă ușurat. Înțeleg argumentele ambelor părți. Avem nevoie de transparență, explicații, claritate! Avem nevoie de instituții care aplică reguli și care le comunică cetățenilor, nu se ascund în spatele ușilor închise și iau decizii doar pentru că pot.

Și mă mai întreb ceva – BEC, AEP unde au fost la finalul anului trecut când domnul Georgescu a făcut campanie cu zero lei? Când am văzut cu toții că nu a respectat nicio regulă și a trecut bine mersi de turul 1. Instituțiile statului controlate de PSD și PNL, care au dormit în papuci, culeg acum ce au semănat.

De aceea avem nevoie de lideri curajoși, serioși, care să nu mai folosească instituțiile în jocuri meschine”, a scris Elena Lasconi pe Facebook.

Biroul Electoral Central a respins, duminică seara, candidatura lui Călin Georgescu. BEC a invalidat candidatura lui Călin Georgescu la președinția României cu un vot de 10 la 4, atât pentru condiții de formă, cât și pe fond.

Citește și: George Simion, reacţie furibundă dupa respingerea candidaturii lui Călin Georgescu: „Jos dictatorii!”

Candidatul poate să mai depună dosarul până pe 15 martie.

La anunțul invalidării, susținătorii lui Georgescu au încercat să rupă gardurile jandarmilor și să pătrundă în clădire.

DailyBusiness
Amendă uriașă în 2025 pentru cei fără talon auto. Lista actelor obligatorii
Spynews
Alina Petre a divorțat oficial de Bogdan Vasiliu! Ce s-a întâmplat când s-au întâlnit față în față, la tribunal
Bzi.ro
Ramona Bădescu a vorbit despre planurile de nuntă! „Am pus totul la cale!”
Fanatik.ro
Play-off SuperLiga: clasament, program complet. Cu cine joacă FCSB, CFR Cluj și U Craiova în prima etapă! Când se dispută marile derbyuri
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru toți șoferii din România. Ai timp mai puțin de 24 de ore să o achiți
Playtech.ro
Ce pensie va încasa un român care a muncit 35 de ani pentru salariul minim
DailyBusiness
Salata de ciuperci cu mărar și usturoi. Rețeta te va cuceri de la prima îmbucătură!
Adevarul
Dan Șucu a scăpat ca prin urechile acului. De ce a refuzat colaborarea cu Nordis, firma acuzată că a fraudat mii de oameni
wowbiz.ro
Smiley a apărut cu bebelușul în brațe! Fanii, în extaz
Spynews
BREAKING NEWS / A murit celebrul astrolog Minerva! Gabriela Dima s-a stins din viață la 66 de ani 
Spynews
Colțul de rai din Tunisia în care trebuie neapărat să ajungi! Ce obicetive turistice găsești acolo
Evz.ro
Ce înseamnă când visezi bani: Noroc sau pagubă
Ego.ro
Verdict în cel mai mare PROCES cu SCANDAL din lumea mondenă! Declarațiile EXCLUSIVE ale învinsei
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu controversata Laura Vicol. Unde a apărut „Regina Nordis”
kanald.ro
Doliu în sportul românesc! O multiplă campioană mondială și europeană la tenis de masă s-a stins din viață
Cancan.ro
Gigi Becali nu mai candidează la președinția României, după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
DOCUMENT. Verdictul oficial pentru Călin Georgescu. Anunțul BEC privind blocarea candidaturii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ea era cea mai frumoasă din lume, el un milionar blestemat: „A apărut bărbatul vieții mele”
stirilekanald.ro
Mesajul halucinant al lui Horațiu Potra: La luptă, băieți! Cei care au arme să iasă cu armele!
Marcel Ciolacu, anunțul momentului despre salariul minim în România. „Este un mecanism de calcul european”
MediaFlux
TAXĂ de 700 de LEI pentru APARTAMENTE! SUMELE cresc cu NUMĂRUL de CAMERE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce pensie are Radu Theodoru, generalul de 101 ani cercetat de DIICOT