Elevul care a ucis o adolescentă de 14 ani în Grădina Botanică din Craiova a fost reținut. Liceul Militar din Craiova a oferit detalii despre elevul criminal

A fost reținut elevul care a ucis o adolescentă de 14ani în Grădina Botanică din Craiova. Liceul Militar Tudor Vladimirescu, la care învăța elevul, a oferit mai multe detalii despre criminal. Instituția din care aparține MapN susține că tânărul avea rezultate bune la învățătură și nu a fost înregistrat cu abateri disciplinare grave.
Irina Dumitrescu
28 iun. 2023, 13:39
Elevul care a ucis o adolescentă de 14 ani  în Grădina Botanică din Craiova a fost reținut. Liceul Militar din Craiova a oferit detalii despre elevul criminal

Crima comisă de elevul de 17 ani de la Liceul Militar din Craiova a șocat întreaga țară. Tânărul a ucis  o adolescentă de 14 ani, fiică de polițist,  nu a provocat probleme disciplinare la instituția de învățământ și se număra printre elevii cu rezultate bune..

Liceul la care învăța, ”Tudor Vladimirescu”, din Craiova, a oferit mai multe detalii despre situația elevului și a menționat că va ajuta la derularea cercetării penale. Mai mult, va exista și o anchetă internă a instituției, pentru a se cerceta împrejurările în care a avut loc teribila tragedie.

Citește și Fata de 14 ani, înjunghiată în Grădina Botanică din Craiova, a murit. Meliss era fiică de poliţist

„Elevul, în vârstă de 17 ani, a fost admis în Colegiul Național Militar „Tudor Vladimirescu” în anul 2020 și se afla în vacanța de vară. Pe parcursul celor trei ani de studii în instituția noastră, elevul a avut rezultate bune la învățătură, a absolvit ultimul an de studii, respectiv clasa a XI-a, cu media 7,67, nefiind înregistrat cu abateri disciplinare grave. A fost declarat apt în urma testărilor psihologice desfășurate în cadrul proceselor de selecție, conform baremelor în vigoare pentru admiterea în învățământul militar liceal. Conducerea instituției de învățământ va pune la dispoziția autorităților care desfășoară cercetările penale toate datele și informațiile necesare. În paralel, a fost numită o comisie internă pentru cercetarea împrejurărilor în care s-a produs acest incident grav. Ministerul Apărării Naționale transmite condoleanțe și întreaga compasiune familiei îndoliate.”, se menționează în comunicatul MApN.

Citește și Detalii înfiorătoare după crima de la Grădina Botanică. Autorul atacului a dezvăluit motivul pentru care a recurs la gestul șocant

Filmul crimei din Grădina Botanică

În fața anchetatorilor, criminalul a precizat că a fost pentru prima dată când îi vedea pe cei tineri. Nu îi cunoștea, dar atunci când a trecut pe lângă ei s-a uitat insistent la Meliss, o copilă de 14 ani. Cel care o însoțea, în vârstă de 19 ani, l-a întrebat de ce o privește așa, iar agresorul l-a înjurat. În acel moment, prietenul fetei i-ar fi dat o palmă atacatorului. Acesta l-a înjunghiat de mai multe ori, în gât, abdomen și picior. Copila de 14 ani a început să urle după ajutor, moment în care atacatorul i-a aplicat mai multe lovituri de cuțit, care  i-au fost fatale. După ce i-a înjunghiat pe tineri, autorul atacului a plecat liniștit de la fața locului, trecând zâmbind pe lângă o patrulă a Poliției Locale.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
EXCLUSIV / Robert Lele, anchetat de procurori după ce a bătut-o pe Andra Volos. Manelistul a fugit și Poliția nu l-a mai găsit acasă
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Municipiul din România care va avea tren metropolitan. Se vor face tuneluri, pasaje, investiția e de peste 200 de milioane de euro și ar trebui să fie gata în 4 ani
Capital.ro
Mașinile au primit interzis. Decizie obligatorie pentru șoferii români. Intră în vigoare luni, 28 aprilie
Playtech.ro
Care sunt drepturile soțului supraviețuitor la moștenire. Ce spune legea
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Lovitură masivă pentru Trump: Un gigant auto japonez își mută producția în afara SUA, ca urmare a tarifelor impuse
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Cătălin Dobrescu, fostul soț al Oanei Radu, și-a cerut iubita în căsătorie! Cum a reacționat Alina
Spynews
Cătălin Botezatu și Nicolle Fota se pregătesc de nuntă?! Iubita designerului a dezvăluit cum își dorește să arate rochia de mireasă
Evz.ro
Cea mai puternică rugăciune de Izvorul Tămăduirii. Te scapă de boli grele
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Raluca Zenga, apariție exotică într-un costum de baie cu o vedere generoasă, chiar în ziua de Paşte
kanald.ro
Avertizări de Cod Galben în toată țara. Vremea se schimbă radical între 25 și 27 aprilie
Cancan.ro
NU E BANC! Câți lei câștigă lunar un livrator de mâncare în Timișoara: 'Lucrez de luni până joi, 12 ore pe zi'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Turul 2 înapoi și reluarea alegerilor. Călin Georgescu a primit azi verdictul. Decizia ÎCCJ e definitivă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prietena Soranei Cîrstea, divorțată de o vedetă TV! Pentru ea a părăsit-o milionarul pe Ana
stirilekanald.ro
Maria a murit de Paște, la slujba de Înviere. Femeia s-a prăbușit la pământ, în biserică. Ce i-a spus preotului înainte să moară: "Tare greu mi-a fost să ajung astăzi la biserică"
Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploieşti va fi cercetat de Inspecţia Judiciară
MediaFlux
Ilie Bolojan sesizează CCR! Mișcare de ultimă oră a președintelui interimar
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
CFR Călători îl primește și pe „Constantin Brâncuși“, a patra locomotivă modernizată de Softronic. Cum arăta înainte