Elevii români care au obținut locul 10 la faza regională a competiției „FIRST Tech Challenge”, care au primit și premiul special de la juriu, din totalul de 93 de echipe, a lansat o scrisoare deschisă, prin care solicită sprijin din partea cetățenilor.
Guvernul i-a neglijat, așa că tinerii de la Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei (județul Bihor) sunt nevoiți să se bazeze pe bunăvoința simplilor cetățeni.
Tinerii olimpici au nevoie de noi piese pentru propriile creații, componente care nu pot fi „decontate” din alocațiile infime.
Iată scrisoarea tinerilor:
„Anul acesta, noi, echipa Fast Forward Future Team a Colegiului Național ‘Avram Iancu’ Ștei, am întâmpinat multe dificultăți, însă asta nu ne-a oprit din a crea o versiune cât mai reală a visului nostru – să ajungem printre cele mai bune echipe din țară.
A trebuit să începem sezonul reparând una dintre piesele esențiale ale robotului, Hub-ul, lucru pentru care am alocat o mare parte din banii pe care am reușit să îi strângem, și anume 3.000 de lei. Bugetul inițial a fost de 7.000 de lei, iar suma rămasă a fost foarte mică pentru tot ce trebuia noi să cumpărăm ca să construim robotul și să ne asigurăm transportul și cazarea pentru competițiile la care am participat. Locuind într-un oraș mic, ne este greu să strângem sponsorizări, fiind foarte multe afaceri locale care nu-și permit să ofere sume deloc mari de bani. De asemenea, cabinetul nostru nu este unul performant și dotat cu cele necesare unei echipe de robotică; activitățile noastre se desfășoară într-o cameră de cămin cu ustensilele strânse de elevi de-a lungul anilor.
Cu toate acestea, nu ne-am dat bătuți și ne-am mobilizat astfel încât să-l pregătim pe SAM, roboțelul nostru, pentru tema dată sezonul acesta, astfel încât să fie acceptat în competiție. Ne-a fost greu, a trebuit să muncim foarte mult, ca să ajungem la nivelul altor echipe care aveau posibilități mai mari, însă suntem o echipă devotată și vrem să arătăm că rezultatele pot fi obținute și de cei mai puțin favorizați.
Cu sprijinul sponsorilor și cu toate eforturile depuse de-a lungul acestui an, la faza regională a competiției FIRST Tech Challenge, care a avut loc la București, am reușit să ne calificăm pe locul 10 din 93 de echipe în urma punctajelor obținute la meciuri și, de asemenea, am fost premiați cu ‘Judges Choice Award’, un premiu acordat de jurați echipelor care i-au impresionat prin munca depusă și rezultatele obținute, în pofida obstacolelor și condițiilor nefavorabile unei excelențe.
Acestea fiind spuse, am vrea să apelăm la ajutorul dumneavoastră. Avem nevoie de sponsorizări pentru a cumpăra piesele necesare construirii unei variante mai bune a lui SAM (suma necesară estimată pentru sezonul acesta este de 10.000 de lei), cât și pentru susținerea echipei pe platformele de socializare (Instragram, Facebook, TikTok). Orice susținere ne-ar fi de mare folos, așadar, dacă vreți să faceți parte din familia 3FT și să ne ajutați să facem din visul nostru o realitate, suntem deschiși la orice fel de ajutor.
Echipa Fast Forward Future Team”, au semnat elevii, potrivit SparkNews.