EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Absolvenţii claselor a VIII-a au susţinut proba la MATEMATICĂ

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Peste 190.000 de absolvenţi ai claselor a VIII-a au susţinut miercuri proba la matematică. VEZI SUBIECTELE LA EVALUAREA NAŢIONALA 2012 MATEMATICA Evaluarea Naţională a început luni, 25 iunie, şi se va încheia miercuri, 27 iunie. Notele de la Evaluarea Naţională vor conta la admiterea la liceu.
Romania TV
27 iun. 2012, 05:38
EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Absolvenţii claselor a VIII-a au susţinut proba la MATEMATICĂ

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. La proba de matematică, accesul elevilor în săli a fost permis cu 30 de minute înainte de începerea examenului.

Prima probă din cadrul Evaluării Naţionale 2012 a fost cea la limba şi literatura română, care s-a desfăşurat luni, 25 iunie. Marţi, 26 iunie, s-a desfăşurat proba la limba şi literatura maternă.

Centrul Naţional pentru Evaluare şi Examinare (CNEE) a elaborat 10 variante de subiecte, în conformitate cu programa pentru Evaluarea Naţională 2012 la clasa a VIII-a şi cu modelul evaluărilor internaţionale. Subiectele au un nivel mediu de dificultate şi permit rezolvarea în 120 de minute.

Vezi SUBIECTE LA MATEMATICĂ – EVALUARE NATIONALA 2012

Vezi SUBIECTE LA ROMANA – EVALUARE NATIONALA 2012

După finalizarea fiecărei probe scrise a evaluării naţionale, CNEE va publica după ora 15.00, pe site-ul oficial, http://subiecte2012.edu.ro, şi baremul de evaluare şi de notare pentru disciplina corespunzătoare.

CITEŞTE ŞI:

SUBIECTE EVALUARE NAŢIONALĂ 2012: Cele mai dificile din ultimii 12 ani, nu este uşor să se ia nota 5

REZULTATE EVALUARE NAŢIONALĂ 2012: Media de la evaluare contează la admitere la liceu în 2012

Notele de la Evaluarea Naţională vor conta la admiterea la liceu. Media de admitere în liceu va fi calculată ca medie artimetică dintre media notelor de la evaluare şi media generală a anilor de gimnaziu.

Afişarea primelor rezultate este programată vineri, 29 iunie (până la ora 14.00). În aceeaşi zi, între orele 14.00-18.00, pot fi depuse contestaţiile, care vor fi soluţionate în 30 iunie şi 1 iulie. Afişarea rezultatelor finale va avea loc în data de 2 iulie.â

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Incredibil! Ce a postat un șofer de ridesharing pe Tiktok după ce Ruby i-a fost clientă: “Ai fi putut să…” | FOTO
Bzi.ro
Reacția lui Gigi Becali, după ce Guvernul a declarat zi de doliu național în urma morții Papei Francisc: „Nu plâng la mormânt străin!”
Fanatik.ro
Obiceiul sănătos recomandat persoanelor care au peste 50 de ani. Ce e bine să facă în fiecare zi
Capital.ro
Se dau câte 800 lei. ANAF te va verifica. Depui declarație pe propria răspundere cum i-ai cheltuit
Playtech.ro
Adriana Bahmuțeanu, distrusă! Imaginea asta spune tot, fosta soție a lui Silviu Prigoană ar face orice pentru a-și recupera...
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Personalitățile pe care românii le-ar vrea președinte, dar nu sunt pe buletinul de vot. „Clasa politică e imaginea societății”
wowbiz.ro
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Spynews
Bogdan Mocanu nu scapă! Cum răspunde artistul acuzațiilor conform cărora ar fi fost în vacanță cu Andra Volos: "Da, am fost în Italia..."
Spynews
Încă o aroganță marca Tzancă Uraganu! Și-a aprins trabucul cu o bancnotă de 100 de dolari. Reacția fanilor | VIDEO
Evz.ro
Marele mister al telefoanelor. Puncte ciudate pe ecrane
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Trei români și-au pierdut viața într-un accident rutier, în Ungaria! Aceștia urmau să ajungă la muncă, în Franța
Cancan.ro
Klaus Iohannis nu mai arată așa cum îl știai. Cum s-a schimbat fostul președinte, după ce a demisionat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Elena Udrea, OUT din închisoare?! Avocatul ei a dat imediat vestea uriașă: E aritmetică!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Ce s-a întâmplat cu Bogdan înainte de a fi înghițit de apele Dunării? Bărbatul care îl însoțea la pescuit face declarații cutremurătoare: „A început să țipe, să urle”
Explozie uriașă la cel mai mare port din Iran! Sunt zeci de morți și peste 700 de răniți
MediaFlux
Rusia, China și Iran își întind tentaculele în Africa. Planul lui Putin pentru o nouă ordine mondială, fără Occident
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Planta care atrage iubirea în viața noastră. Floarea fericirii feminine nu ar trebui să lipsească din casele noastre