Experiment incredibil în zile de caniculă. Această demonstraţie s-a făcut sâmbătă, 23 iulie, la Piaţa Universităţii, acolo unde nu există niciun pic de vegetaţie.
ONG-ul face referire la proiectul ”Coroană Verde pentru Regina Elisabeta!” care a câștigat concursul de bugetare participativă a Primăriei Capitalei. Proiectul prevede reabilitarea alveolelor verzi și replantarea arborilor care s-au uscat și au fost tăiați pe bulevardul regina Elisabeta.
Sâmbătă în Bucureșți a fost atinsă o temperatură de peste 40 de grade la umbră.
Citeşte şi: Val sufocant de căldură pentru sudul României. Cod Portocaliu la Bucureşti
„În acest moment poți să gătești un ou la soare în Piața Universității.
După doar 30 minute la soare tigaia a atins temperaturi de 65°C, iar oul a început să se gătească. Domeniul public devine pur și simplu inutilizabil și periculos din cauza schimbărilor climatice. Avem nevoie de umbră, de pomi și de spații verzi.
Temperaturile de 43°C înregistrate astăzi ar fi fost considerate o anomalie absolută în urmă cu un deceniu. Din păcate, în foarte puțini ani aceste temperaturi vor deveni normale. Prin proiecte precum ”Coroană Verde pentru Regina Elisabeta!” vom reuși să adaptăm spațiul public la noua realitate climatică„, arată un experiment făcut de ONG-ul Străzi pentru Oameni, publicat pe pagina lor de Facebook.