FARUL – FCSB 0-1. Becali, aproape de titlu în Superligă

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, în etapa a doua din play-off-ul Superligii.
Filip Stan
31 mart. 2024, 22:44
FARUL - FCSB 0-1. Becali, aproape de titlu în Superligă

FARUL-FCSB 0-1. Fundaşul bucureştenilor Vlad Chiricheş a revenit pe teren după o absenţă de şapte luni. Ultimul său meci a fost jucat la 28 august 2023, în deplasare, la Arad, cu UTA. Prima repriză nu s-a remarcat prin ocazii mari ale vreuneia dintre cele două formaţii, ci prin schimbarea lui Radaslavescu, după nici o jumătate de oră de joc. În repriza secundă, Ngezana s-a accidentat şi a fost aproape de autogol în minutul 57, cînd a deviat o centrare, iar Târnovanu a scos in extremis. Portarul oaspeţilor a mai avut o intervenţie bună în minutul 68, pentru ca două minute mai târziu să se desfăţoare o fază controversată.

Octavian Popescu a căzut, arbitrul Marcel Bîrsan a oprit jocul când Florinel Coman trimiktea în plasă, dar arbitrul i-a acordat cartonaş galben lui Octavian Popescu, pentru simulare. Oaspeţii au înscris în minutul 81, când Florinel Coman a executat un corner şi Adrian Şut a deschis scorul.

În clasament, FCSB are 38 de puncte, cu şapte peste ocupanta locului secund, Universitatea Craiova. Farul este pe locul 5, cu 25 de puncte.

CRAIOVA-RAPID: 2-1. Derby pentru lupta la titlu cu FCSB, Craiova revine în inferioritate. UPDATE declaraţii după meci

Farul – FCSB este ultimul meci al etapei a doua din play-off. Sepsi și CFR Cluj s-au anihilat reciproc și au terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce Universitatea Craiova a reușit să o învingă pe Rapid, scor 2-1, și să urce pe locul al doilea cu 31 de puncte acumulate.

FARUL-FCSB LIVE VIDEO ONLINE STREAMING Digi Sport

Farul Constanța – FCSB, echipe de start:
Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Henrique, Dussaut – Cr. Ganea, Queiros, Grameni – R. Deaconu, L. Munteanu, I. Cojocaru
Rezerve: Mușat, Boli, Kiki, Dănuleasa, Grosu, Nedelcu, Casap, Budescu, N. Popescu, Al. Stoica, Rivaldinho, Grygoryan
Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic – Lixandru, Ad. Șut, Olaru – Radaslavescu, Al. Băluță, Fl. Coman
Rezerve: M. Udrea, A. Vlad, Dawa, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Antwi, M. Toma, Alhassan, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Formația antrenată de Elias Charalambous este în continuare lider al SuperLigii cu 35 de puncte, însă dacă ”Marinarii” vor reuși să câștige partida, campionatul se relansează.

În turul sezonului regulat, FCSB a reușit să o învingă pe Farul, chiar la Ovidiu, scor 0-1, în timp ce în retur cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1.

Citeşte şi

Noi probleme pentru Simona Halep după decizia TAS în dosarul de dopaj. Ea va rata meciul România – Ucraina, din Billie Jean King Cup

Farul – FCSB, duminică, 31 martie – ora 21.00, detalii despre derby:

• 28 februarie 2024, Universitatea Cluj – Farul 1-0: a fost singura înfrângere suferită de dobrogeni în ultimele şase etape, în rest două victorii şi trei remize.
  • Nouă succese, patru rezultate de egalitate şi doar două partide pierdute este palmaresul înregistrat de roş-albaştri în ediţia curentă din postura de vizitatori.
  • FCSB a înscris cel puţin un gol în 27 dintre cele 31 de jocuri dispute în campionatul actual, cele mai multe dintre toate competitoarele.
  • 39 de goluri au marcat dobrogenii în sezonul în curs, dintre care 21 în repriza secundă.
  • Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 36 de ori, de 23 de ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar de alte cinci ori au remizat.
  • Ultima victorie bifată de constănţeni: 21 mai 2023, Farul – FCSB 3-2.
  • Ultimul succes reuşit de roş-albaştri: 17 septembrie 2023, Farul – FCSB 0-1.
  • Cea mai recentă dispută din SuperLigă: 5 februarie 2024, FCSB – Farul 1-1, goluri marcate de Baba Alhassan, respectiv Ionuţ Larie.
  • Gheorghe Hagi vs FCSB în toate competiţiile: 31 de jocuri – 7 victorii – 4 remize – 20 înfrângeri.
  • Niciunul dintre cele 31 de dueluri nu s-a terminat fără gol marcat. În schimb, în 16 dintre aceste partide s-a înscris de cel puţin 3 ori.
  • 40 de jucători a utilizat Farul pe durata acestui sezon, dintre care 22 au contribuit la reuşitele dobrogenilor cu cel puţin un gol şi / sau o pasă decisivă.
  • În cazul în care va fi utilizat, Alexandru Buzbuchi va bifa meciul cu numărul 100 pe prima scenă.
  • FCSB s-a bazat pe 30 de fotbalişti, Ştefan Târnovanu fiind singurul integralist.

Partida va fi transmisă în direct de PRIMA Sport, DIGI Sport și ORANGE Sport.

Spynews
Horoscop săptămânal 1 - 7 iulie: Leii vor avea o periodă agitată
Bzi.ro
Anda Adam a cheltuit o sumă uriașă pe florile de la nuntă! Cu banii ăștia îți cumperi o garsonieră în București!
Fanatik.ro
Rezultate Evaluare Națională 2024. Verifică pe edu.ro notele obținute la fostul examen de capacitate. Cum se afișează rezultatele, de fapt. Procedura de admitere liceu 2024 și live text de la evaluarea națională 2024. Update
Capital.ro
Românii au primit strict interzis. Avertismentul venit chiar acum: Niciodată!
Impact.ro
ȘOC! I-au ieșit sânii voluptoși din rochie! Mădălina Ghenea, GAFĂ de INFARCT în dormitor, a arătat TOT
DailyBusiness
Mâncarea de pe litoral care vă poate îmbolnăvi! ANPC trage un semnal de alarmă!
Adevarul
EXCLUSIV Un expert de la Harvard explică de ce America are cei mai bătrâni candidați din istorie la alegerile prezidențiale
Spynews
Florin Salam, înțepătură dură pentru Bogdan de la Ploiești! Să facă referire la Cristina Pucean? „Ce au avut ei...” / VIDEO
Spynews
”Să zică mersi că nu i-au dat ăia două, trei palme”. Florin Salam, declarații acide la adresa lui Bogdan de la Ploiești, după scandalul de la nuntă! Artistul a fost dat afară de la eveniment / VIDEO
Evz.ro
Doliu la Hollywood. A murit unul dintre cei mai celebri scenariști
Prosport.ro
FOTO. Face avere din imaginile cu ea dezbrăcată, iar acum a câștigat un concurs de tras palme între femei!
wowbiz.ro
„Dar de la Dumnezeu” Iulia Vântur a făcut anunțul pe internet, după ce s-a zvonit că s-a logodit în secret cu Salman Khan:
Cancan.ro
Gabi Bădălău și Ramona Gabor, împreună după 15 ani! PRIMELE IMAGINI
Playsport.ro
Andreea Mantea n-a mai ascuns NIMIC! Imaginile astea ar trebui interzise! Cum s-a lăsat pozată pe plajă
kanald.ro
Alex, tânărul dat dispărut în Italia, a fost găsit mort! După zile întregi de căutări, acesta a fost găsit pe o insulă aflată pe râul Paive
Capital.ro
Ungurii întorc spatele UE. Alianța la care maghiarii nu vor să renunțe. E cel mai periculos joc
StirileBZI
Izvorul „Elixirul vieții”, secretul nemuririi descoperit de Ceaușescu! Cea mai pură apă din lume!
Prosport.ro
Cine transmite la TV România – Olanda. Aici vezi azi, de la 19:00, meciul din optimile EURO 2024