După câteva zile de căutări, adică de vineri până astăzi, oamenii legii au reuşit să o găsească pe fată, scrie observator.tv. Puştoaica din Buciumi a fost depistată de poliţişti pe raza municipiuui Bacău.
Din primele verificări, fata de 14 ani nu ar fi fost victima vreunei infracţiuni. Unchiul minorei a dezvăluit cum a început totul, scrie spynews.ro. „Miercuri, mama Clarei a primit o fotografie cu fata, fumând. S-a supărat pe ea şi au purtat o discuţie mai aprinsă. După discuţia referitoare la fumat, părea că lucrurile au intrat în normal: au stat la masă, au vorbit, apoi au plecat la culcare, în camere diferite. Dimineaţa, când a mers în camera fetei, ca să o trezească pentru a merge la şcoală, mama descoperit că aceasta fugise”, a povestit unchiul Clarei.
Mama a reclamat dispariţia la Poliţia Oneşti, iar după ce au efectuat mai multe investigaţii, oamenii legii au reuşit să refacă traseul fetei, până la un anumit punct.
„A fost luată de acasă de un tânăr din Bucium, un bărbat de 27 de ani, care a dus-o cu maşina până la Oneşti. Apoi, seara, a fost surprinsă de camerele de supraveghere ale unei terase, în municipiul Bacău. În imagini apare butonând telefonul, deci discuta cu cineva. Seara, telefonul a fost închis, iar din acel moment nu a mai putut fi localizat. Ultima dată a emis semnal de pe raza municipiului Bacău. Ne este teamă să nu fie sechestrată de proxeneţi, să nu fie drogată sau să fi părăsit deja ţara! Familia este devastată, iar mama are acum remuşcări, plânge şi se învinovăţeşte pentru că a purtat discuţia aceea despre fumat, de la care a plecat toată povestea”, a mai adăugat bărbatul.