Formaţia FC Barcelona a câştigat, duminică seară, pentru a 13-a oară Supercupa Spaniei, învingând FC Sevilla, scor 2-1, într-un meci disputat la Tanger, în Maroc. FC Sevilla a avut golul validat după consultarea VAR şi a ratat un penalti.
Învingătorii au marcat prin Pique ’42 şi Dembele ’79. FC Sevilla a înscris prin Sarabia, în minutul 9. Iniţial, unul dintre arbitrii asistenţi a indicat că a fost ofsaid, însă după consultarea VAR golul a fost validat.
În minutul 90+1, Wissam Ben Yedder (Sevilla) a ratat un penalti.
Ediţia din acest an a Supercupei Spaniei a fost primul joc oficial dintr-o competiţie spaniolă la care s-a folosit sistemul VAR. În plus, în premieră confruntarea contând pentru Supercupă s-a disputat într-o singură manşă şi în afara Spaniei.
FC Barcelona este câştigătoarea campionatului şi a Cupei Spaniei, iar FC Sevilla este finalista Cupei Spaniei.