Festivalul Internațional de Teatru Sibiu. Spectacol în premieră mondială cu o legendară actriță din străinătate

Festivalul Internațional de Teatru Sibiu va găzdui anul acesta un pectacol în premieră mondială, dar și multe alte reprezentații de la artiști consacrați din țară și străinătate.
Ruxandra Rădulescu
20 aug. 2021, 19:41
Festivalul Internațional de Teatru Sibiu. Spectacol în premieră mondială cu o legendară actriță din străinătate
Festival de Teatru Sibiu 2021

„Festivalul este o celebrare a artelor spectacolului, care prezintă manifestări artistice din întreaga lume, create de nume precum: Charlotte Rampling, Israel Galvan, Denis OHare, Helmut Sturmer, Yoshi Oida”, au declarat organizatorii.

FITS a a fost adaptat contextului pandemic, astfel că au fos puse la vânzare mai puține bilete ca de obicei, de aceea iubitorii teatrului au posibilitatea să urmărească online, în direct, spectacolele preferate.

Festivalul Internațional de Teatru Sibiu oferă publicului o selecție variată de reprezentații la care vor lua parte 2000 de artiști din 38 de țări. Evenimentul de anul acesta va curpinde peste 600 de evenimente și 100 de spectacole transmise online.

Pentru a alege mai ușor dintre multitudinea de spectacole, organizatorii recomandă câteva reprezentații pe care nu trebuie să le ratați și care reunesc artistți de pe cele mai prestigioase scene din lume, cum ar fi Marea Britanie, Elveția, România și

„Shakespeare – Bach / Le Main du Temps”

Cel mai notabil spectacol din cadrul FITS de anul acesta este cu siguranță Shakespeare – Bach / Le Main du Temps, o producție Franţa – Marea Britanie. Publicul va avea parte de o abordare cu totul aparte a sonetelor lui Shakespeare, în interpretarea legendarei actrițe britanice, Charlotte Rampling, care va fi acompaniată în acorduri de violoncel, pe muzică de Bach, de către Sonia Wieder-Atherton.

Un aspect special al acestei reprezentații este faptul că spectacolul va avea loc în premieră mondială la Festivalul de Teatru Sibiu 2021, la 26 august, iar biletele au fost puse în vânzare de joi.

„Adeseori, memoria revine, aducând cu ea chipuri, nume, fragmente de poveşti şi sunete. Din acest loc răsar sonetele lui Shakespeare, uneori îndepărtate, alteori de o prezentă pătrunzătoare. De parcă ar fi adresate acestor chipuri ori parcă ar fi chiar ele, chipurile, cele care ni le spun. Violoncelul, el însuşi, de-a lungul suitelor de Bach, face să revină fragmente de memorie şi sculptează timpul”, spune Sonia Wieder-Atherton, despre acest spectacol.”, afirmă regizoarea Sonia Wieder-Atherton.

Charlotte Rampling, o personalitate emblematică a teatrului şi a filmului mondial va primi, în cadrul FITS, o stea pe Aleea Celebrităţilor din Sibiu, într-o ceremoniei ce se va desfășura vineri, 27 august, ora 18.00.

„Cavalerul înflăcărat” / „The Knight of the Burning Pestle”

Compania de teatru britanică Cheek by Jowl și Teatrul Dramatic „Pușkin” propune publicului român în cadrul FITS 2021 o reinterpretare modernă a operei clasice a renascentistului Francis Beaumont.
Spectacolul aduce în prim plan tematici relevante societății din ziua de azi, cum ar fi conceptul de „celebritate” în contemporaneitate, conform căruia oricine poate deveni faimos dacă își spune mesajul într-o manieră care epatează.

Deși spectacolul a avut inițial premiera în 1607, piesa de teatru pune aceeași întrebare care intrigă și în prezent: la ce este utilă arta și cui i se adresează?. Spectacolul se anunță a fi o comedie neagră savuroasă în care predomină dinamismul.

Piesa de teatru poate fi urmărită pe 20 august la ora 20.00, pe site-ul FITS Online. Spectatorii pot asista fizic la două reprezentații pe 20 august – ora 20.00, Teatrul Național „Radu Stanca” și pe 21 august – ora 19.00, la aceeași locație.

„Marele început: unu, doi, trei / „Eins, Zwei Drei”

Celebrul coregraf și regizor elvețian, Martin Zimmerman, va poposi la Festivalul de Teatru Sibiu 2021 cu un spectacol de teatru contemporan în care personajele copleșesc prin forța psihologică mai degrabă decât prin prezența fizică.

„În acest spectacol, lucrez cu trei personaje, trei arhetipuri de clovn, ilustrând teme puternice precum autoritatea, supunerea și libertatea. În spectacolele mele, corpurile au o calitate materială, iar obiectele o latură umană. Din această contradicție reies multe posibilități comice și dramatice. Întotdeauna mi-am dorit să înțeleg ce loc ocupă clovnul în teatrul contemporan. Clovnul nu este actor. Clovnul este o prezență atât internă, cât și externă, iar rolul său este acela de oglindă a noastră și a existenței noastre”, a declarat regizorul pentru FITS.

Program: 28 august – ora 17.00, Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit 29 august – ora 21.00, Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit.

„Plugarul și moartea”

Un spectacol în regia |mosntrului” scenei e teatru românești marele Silviiu Purcprete care pe lânfă producția proliffică Faust, va oferi publuclui de la Festivalul de Teatru Internațional de la Sibiu și spectacolul „Plugarul și moartea”, o piesă de teatru melancolică reprezentativă pentru literatura germană medievală târzie.

Actorii Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași vor întruchipa personajele conturate cu sensibilitate de Johannes von Tepl, în anul 1400. Confruntarea pe care o propune scriitorul este o negociere între viață și moartea, fiecare entitate încercând să-și revendice dreptul de a exista.

Program: 20 august – ora 18.00, FITS Online 20 august – ora 18.00,  Centrul Cultural „Ion Besoiu”

Flacăra Nopții / Flamenco Nights

Spiritul andaluz este readus la viața în acdrul FITS prin intermediul Companiei de dans Barcelona Flamenco Ballet cu un spectacol care promite să fascineze publicul prin îmbinarea a mai multor stiluri cum ar fi jazz, contemporan și flamenco. Dansatorii se vor dezlănțui pe o scenă unde mișcările trupurilor se vor îmbina cu jocul de lumini și umbre.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Spynews
Adrian Minune a recunoscut că a înșelat-o pe Cati Simionescu! Cum a reacționat soția manelistului, după ce a aflat totul: ”Am 200 de gagici, nu una”
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Cele mai avantajate zodii în vara lui 2025. Patru nativi vor avea 3 luni pline de belșug
Capital.ro
Taxă nouă din 2026. Proprietarii de apartamente și garsoniere vor fi obligați să o plătească
Playtech.ro
De câte ori se încarcă voucherele de alimente până în 2027. Suma oferită de stat românilor cu venituri mici
DailyBusiness
Ce pensie vei avea după 40 de ani de muncă? Cum se calculează și ce influențează suma finală
Adevarul
Ce efecte produce puciul din USR. „Un partid care funcționează pe bază de interes. Elena Lasconi ar putea creşte”| ANALIZĂ
wowbiz.ro
Pericol la Cernobîl: România, în zona de risc?! Sarcofagul care izolează materialul radioactiv, grav avariat în urma unui atac cu dronă
Spynews
Două zodii vor fi cerute în căsătorie până la finalul aprilie! Nativii vor avea parte de surprize uimitoare
Spynews
Tzancă Uraganu recunoaște idila cu Laura Vass, după ce paparazzii Spynews.ro i-au surprins împreună: „Mai pici în ispită”. Cum a reacționat Alina Marymar
Evz.ro
NASA, anunț despre sfârșitul lumii. Urmează apocalipsa. Primele semne sunt deja vizibile
Ego.ro
Mihaela Tatu, de nerecunoscut! Cum arăta vedeta la 37 de ani... FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
Elevii care pot primi 300 de lei de la stat. Condițiile pentru a primi și subvenții de masă, cazare și transport
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferii din România. Regulă pentru românii care dețin două mașini
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
O tânără de 17 ani s-a trezit cu boala "plămânilor popcorn" după ce a vapat în secret. Avertismentul disperat al mamei sale: "Este o afecțiune mortală și incurabilă"
Primul sondaj care ia în considerare și votanții din diaspora. Cine ar câștiga o finală Nicușor Dan – George Simion
MediaFlux
Ce se va întâmpla în România după ce se ridică plafonarea la energia electrică și gaze! Un expert a explicat exact: Va exista un impact semnificativ în facturile finale VIDEO
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Victor Ponta și „Sistemul”: când Lupul strigă „Lupul!”