Festivalul Internaţional al Școlilor de Teatru de desfășoară între 1 și 7 iulie, la Teatrul Metropolis și Teatrul L.S. Bulandra.
Festivalul şi-a propus, încă de la prima ediţie, să înlesnească schimburile de experienţă între şcolile de teatru din Europa, urmărind promovarea valorilor culturale naţionale şi internaţionale.
Ca atare, la ediția din acest an vin trupe de teatru din Moldova, Slovacia, Germania, Rusia, Italia, alături de școlile românești.
Lista școlilor participante:
1. Accademia Teatrale Veneta, Italia, Veneția
2. Athanor Academy for Theatre and Film, Germania, Passau
3. State Institute of Performing Arts, Russia, Sankt Petersburg
4. The Academy Of Performing Arts in Bratislava, Slovacia, Bratislava
5. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Rep. Moldova, Chișinău
6. Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
7. Universitatea „Lucian Blaga”, Sibiu
8. Universitatea de Arte din Târgu-Mureș
9. Universitatea „Dunărea de Jos”, Galați
10. Universitatea Hyperion, București
11. Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică București (UNATC)
Programul festivalului
1 iulie
Revizorul
Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, București (UNATC)
Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
2 Iulie
Angajare de clovn(i)
Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache
Contraste
Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, Chișinău (Republica Moldova)
Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
3 Iulie
Spirit Neliniștit
Universitatea Hyperion, București
Teatrul Metropolis, Sala Centenar
A Behanding in Spokane
Academia de Artele Spectacolului din Bratislava
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache
4 Iulie
Pescarusul
Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică, București (UNATC)
Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu
Coming of stAge
Universitatea de Arte din Târgu Mureș
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache
5 Iulie
Hamlet it be
Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache
Victor sau copiii la putere
Academia Athanor de Teatru și Film – Passau (Germania)
Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei
6 Iulie
Maschere, Buffoni e Villani
Accademia Teatrale Veneta – Veneția (Italia)
Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei
Love Stories
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache
7 Iulie
Povestea celor șapte spânzurați
nstitutul de Arte ale Spectacolului – Sankt Petersburg (Rusia)
Teatrul Metropolis, Sala Olga Tudorache