Autospeciala Serviciului Judeţean de Ambulanţă Harghita, care se deplasa la o urgenţă pe E 578, dinspre Topliţa către municipiul Gheorgheni, avea în funcţiune semnalele luminoase, însă nu şi pe cele acustice.
În comuna Sărmaş, şoferul ambulanţei, în vârstă de 42 de ani, a acroşat o fetiţă de 10 ani care traversa strada printr-un loc nepermis, în fugă şi fără să se asigure, accidentând-o grav.
Surse din cadrul Spitalului municipal Gheorgheni, unde a fost transportată fetiţa, au afirmat că aceasta a suferit un traumatism cerebral grav, o fractură a bazei craniului, fiind în comă cerebrală şi în şoc traumatic.
Din cauza stării foarte grave, medicii au decis să o transporte pe fată, cu un elicopter SMURD, la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş.
Şeful Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Harghita, dr. Peter Szilard, a spus că a discutat cu şoferul autospecialei implicată în accident, acesta afirmând că avea în funcţiune şi semnalele luminoase şi pe cele acustice, că nu se afla în depăşire şi că nu a putut să o mai evite fata care ar fi coborât dintr-o căruţă şi a traversat drumul în fugă.
„Şoferul mi-a spus că atunci când a ieşit dintr-o curbă, pe partea cealaltă a drumului era o căruţă din care copila a coborât şi a traversat în fugă. Şoferul a frânat brusc, chiar şi asistenta s-a rănit la mâini când acesta a forţat oprirea maşinii, dar nu a putut evita impactul cu fetiţa”, a declarat dr. Peter Szilard.
Directorul SAJ Harghita a spus că acesta este primul accident în care o ambulanţă din judeţ loveşte o persoană.