O fetiţă de 3 ani din satul vrâncean Lieşti, comuna Slobozia Bradulului, a murit marţi dimineaţă după ce a fost lovită de o maşină.
Potrivit poliţiştilor, fetiţa de 3 ani a fost lăsată nesupravegheată şi a ieşit pe drum. La un moment dat, copila a fost lovită de un autoturism.
Şoferul care a lovit-o nu a aşteptat venirea poliţiei şi a salvării, a urcat victima în autoturism şi, alături de o rudă apropiată copilei, a transportat-o la spital.
Pe drum, şoferul a oprit la postul de poliţie din Slobozia Bradului şi le-a spus poliţiştilor ce s-a intamplat. Apoi, şi-a continuat drumul spre spital.
De la Dumitreşti, copila a fost transferată la Spitalul Judeţean Focşani, unde, din păcate, medicii nu au mai putut face nimic, doar au constatat decesul.
Citeşte şi: Şalupă cu 18 pasageri, între care şi mai mulţi copii, răsturnată pe braţul Sulina
La locul accidentului s-au deplasat mai mulţi poliţişti de la Serviciul Rutier pentru efectuarea cercetărilor.
Şi tot un moment de neatenţie din partea părinţilor era să provoace o tragedie în Iaşi. O fetiţă în vârstă de 2 ani a căzut de la etajul 2 al unui bloc. Potrivit BZI.ro, o femeie a ieşit pe balcon să întindă rufele la uscat şi a lăsat-o pe fiica ei în dormitor. Fiind singură în cameră, copila a ajuns în dreptul gemului şi s-a sprijinit de plasa de tânţari. Aceasta s-a desprins, iar fetiţa a căzut în gol de la etajul 2.
Din fericire, copila a scăpat cu viață, iar în prezent se află sub supravegherea medicilor de la Spitalul pentru Copii „Sfânta Maria” din Iași.