Sechestru pe bunuri de 2 miliarde de euro ale mafiei italiene ce controla societăţi şi în România

Două firme româneşti au fost puse sub sechestru de poliţia italiană pentru legături cu mafia. Este vorba de două societăţi cu sediul în Bucureşti, despre care autorităţile de la Roma cred că spălau bani pentru celebra mafie siciliană. În total, forţele de ordine din Peninsulă au pus sechestru pe active în valoare de două miliarde de euro, din mai multe ţări europene.
Ionela Marcu
22 iul. 2015, 14:06
Sechestru pe bunuri de 2 miliarde de euro ale mafiei italiene ce controla societăţi şi în România

Justiția italiană a pus miercuri sub sechestru bunuri în valoare de circa două miliarde de euro aparținând unui grup al mafiei calabreze care opera în sectorul pariurilor și care controla societăți și în România.

Printre bunurile puse sub sechestru figurează circa 1.500 de săli de pariuri precum, 82 de site-uri de pariuri și aproape 60 de societăți, dintre care 11 operau în străinătate.

Citeşte şi: Mafia italiană înlocuieşte armele cu animale de pradă, pentru ameninţări VIDEO

Parchetul din Reggio Calabria a emis 28 de mandate de arestare împotriva principalilor responsabili și a luat măsuri, precum arest la domiciliu sau obligația de a prezenta la poliție, în cazul a alte 23 de persoane, potrivit aceleiași surse.

Aceste persoane care fac parte din „Ndrangheta, mafia calabreză, „au exercitat de manieră abuzivă, cu ajutorul unor societăți malteze, activitatea în domeniul pariurilor pe întreg teritoriul național, spălând astfel importante sume de bani de origine ilegală”, precizează comunicatul.

„Au ocolit legea care reglementează acest sector, realizând importante profituri care au fost apoi reinvestite în achiziția de noi societăți și licențe pentru a-și extinde și mai mult activitățile„, se mai menționează în acest text.

Grupul infracțional „care controlează societăți în Austria, Spania și România, cu un sediu stabil în Malta, a operat în trecut cu licențe din Antilele Olandeze, Panama și România”, potrivit aceleiași surse.

Printre cele 11 societăți străine, șase sunt malteze, două din România, alte două spaniole și una din Austria.

„Este o lovitură foarte puternică dată Ndrangheta”, și-a exprimat satisfacția ministrul de interne italian, Angelino Alfano.

În urmă cu două săptămâni, autoritățile italiene au pus sub sechestru bunuri în valoare de 1,6 miliarde de euro aparținând unei familiei mafiote siciliene.â

Citeşte şi: Doi români care au pătruns în mafia siciliană sunt căutaţi de poliţia italiană, cu mandate de arestare

Potrivit Direcției antimafia din Palermo, a fost „una dintre cele mai mari capturi realizate vreodată”, fiind în total puse sub sechestru 33 de societăți, în principal în sectorul producției de ciment, sute de case, vile și imobile, 80 de conturi bancare, 40 de polițe de asigurare și peste 40 de autovehicule.

DailyBusiness
Ilie Bolojan, anunț crucial înaintea deciziei europene pentru Ucraina: „Susținerea Ucrainei este și pentru pacea României”
Spynews
Bella Santiago a fost operată, după ce s-a accidentat în vacanță. Cum se simte fosta concurentă de la Power Couple
Bzi.ro
Cătălin Scărlătescu a povestit momentul în care a cerut-o pe Doina Teodoru: „Am umblat o lună cu inelul în buzunar!“
Fanatik.ro
Cum se spală, de fapt, corect, rufele colorate. Pontul care păstrează culorile vii o perioadă lungă
Capital.ro
Dezastru pentru Călin Georgescu. Verdict definitiv. Decizia luată de judecătorii CEDO azi, 6 martie
Playtech.ro
Călin Georgescu a cedat în faţa mulţimii! Îmbrânceala care l-a deranjat, ce a făcut imediat a...
DailyBusiness
Iarna revine în forță! România, lovită de un nou val de ninsori în plină primăvară
Adevarul
De ce are nevoie Trump de metale din pământuri rare și ce legătură au Ucraina și Groenlanda cu acestea
wowbiz.ro
Alex Dobrescu, reținut pentru trafic de droguri! Descoperirea făcută de anchetatori acasă la el. Încă o lovitură pentru Cristina Cioran, după împăcarea cu tatăl copiilor săi | Surse
Spynews
Cum arată camera cântăreței Minodora. Multe doamne doar visează la așa ceva / FOTO
Spynews
Top 3 zodii care vor începe un nou capitol luna aceasta. Au reușite pe plan personal și profesional
Evz.ro
Se închide un mare post de radio. Războiul dintre doi moguli
Ego.ro
Ce s-a ales de Columbeanu... Colegii din azil nu joacă table cu el pentru că... EXCLUSIV
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
O româncă a dispărut fără urmă, în Italia! Familia o caută cu disperare pe Alina, după ce a plecat de acasă fără telefon și acte
Cancan.ro
Marius Moga, anunț șoc după 10 ani alături de Bianca Lăpuște: Fiecare pe drumul lui
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a aflat cine îl înlocuiește pe Călin Georgescu. El e omul care va cuceri România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
'Mami, mami, nu...' Ultimele cuvinte ale lui Luca Manolache, înainte să moară! E cutremurător
4 zile libere de la stat pentru această categorie de angajați. Când se bucură românii de încă o minivacanță
MediaFlux
Un nou candidat la alegerile prezidențiale! A confirmat intrarea în cursă astăzi
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Acuzaţii grave: un fost preşedinte insinuează că MApN ar fi penetrat de serviciile de informaţii ruseşti