De asemenea, Florin Cîţu a venit în susţinerea lui Ludovic Orban: „Domnul Prim-ministru se bazează pe principiul că părinţii nu vor folosi banii din alocaţii pe alte lucruri, ci doar pe acele nevoi elementare ale copiilor, cum ar fi rechizite, lucruri educative, fiind un model preluat din America”.
„Deocamdată n-am luat nicio decizie, în alte ţări există o reducere a impozitului care este tot o formă de scurtire. Se pot găsi soluţii prin care să ne asigurăm că banii sunt cheltuiţi numai în interesul copiilor de exemplu pot să existe vouchere, poate există. Deocamdata n-am luat nicio decizie, cine stie ce vrea Guvernul”, a declarat Ludovic Orban.