FOTBAL FEMININ. România a ratat dramatic prezenţa la EURO 2017. Calificarea s-a decis după prelungiri

Naționala feminină de fotbal a României a ratat calificarea la EURO 2017, după ce a terminat la egalitate cu Portugalia, 1-1 (0-0, 0-0), la finalul prelungirilor, marți seara, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, în manșa a doua a barajului. În prima partidă scorul fusese 0-0.
Romania TV
25 oct. 2016, 17:39

România a pierdut barajul cu Portugalia și a ratat calificarea la Campionatul European din 2017, care va fi găzduit de Olanda. Naționala pregătită de Albon a încheiat la egalitate, 1-1, meciul retur cu Portugalia. Ambele goluri au fost marcate în reprizele de prelungiri, iar în tur cele două naționale au scos o remiză albă.

Lusitanele au deschis scorul, în minutul 105, prin Norton, în timp ce tricolorele au egalat şase minute mai târziu, prin Rus.

Final de meci, după 120 de minute: România – Portugalia 1-1, 0-0 în tur. Lusitanele se califică la turneul final.

Min. 113 : Părăluță apără incredibil în situație de unu la unu cu Norton. Încă sperăm!

Min. 111 : GOL! Rus înscrie din interiorul careului. Mai avem nevoie de un gol pentru calificare!

Min. 110 : Raluca Sârghe o înlocuiește pe Mara Bâtea

Min. 108 : Bortan și Neto primesc cartonașul galben după un duel tare

Min. 105+1 : România – Portugalia 0-1! Andreia Norton deschide scorul cu un șut din interiorul careului mare

Min. 104 : La lovitura de colț care a urmat, Lidia Havriștiuc a trimis peste cu capul

Min. 103 : Pe contraatac, Morais scoate de sub bară centrarea șutată a Ioanei Bortan

Min. 102 : Părăluță scoate de sub ”transversală” șutul Claudiei Neto din lovitură liberă, poziție centrală, de la 26 de metri

Min. 91 : Morais scoate de lângă bară la ”capul” Lidiei Havriștiuc, după un corner

Cele 90 de minute se încheie la egalitate, 0-0, la fel ca partida din tur, de la Lisabona. Urmează două reprize de prelungire pentru a decide selecționata care se califică la Euro 2017.

Min. 90+3 : Florentina Olar deviază în corner o minge care putea aduce golul victoriei și calificării Portugaliei

Min. 90+1 : Șutul-centrare al Alexandrei Lunca pică pe bara transversală

Min. 88 : Laura Rus deviază alături, cu capul, mingea centrară de Florentina Olar din lovitură liberă, lateral dreapta

Min. 85 : Adina Giurgiu îi lasă locul în echipă Laurei Rus

Min. 83 : Norton șutează puțin peste, din voleu, de la aproximativ 20 de metri

Min. 78 : Ultima schimbare în echipa Portugaliei, iese Ana Leite, intră Andreia Norton

Min. 75 : Alexandra Lunca vede și ea ”galbenul” pentru un fault periculos

Min. 74 : Silvia Rerbelo primește cartonașul galben

Min. 70 : Mara Bâtea îi ia locul Mihaelei Ciolacu în echipa noastră

Min. 66 : Adina Giurgiu ratează de puțin întâlnirea cu mingea centrată din dreapta de Alexandra Lunca

Min. 63 : Diana Silva o înlocuiește pe Carolina Mendes

Min. 62 : O nouă șansă pentru tricolore! Lidia Havriștiuc reia alături cu capul, din interiorul careului de 6 metri, într-un duel aerian cu o adversară

Min. 56 : Cea mai mare ocazie a meciului! Pasa Andreei Voicu o lasă pe Alexandra Lunca singură cu portarul adversar. După ce Morais a blocat șutul acesteia cu stângul, tot ea a reținut de pe linia porții lobul lui Voicu

Min. 52 : Carole Costa încearcă un șut de la mare distanță care trece mult alături

Pe stadion sunt prezenți 7.110 spectatori, record la un meci de fotbal feminin în România!

Min. 46 : Fatima Pinto îi ia locul Amandei Da Costa în echipa Portugaliei

Pauză : România – Portugalia 0-0 (0-0 la general, după 0-0 în tur)

Min. 43 : Lidia Havriștiuc primește primul cartonaș galben al meciului

Min. 40 : Neto trimite un șut de la 25 de metri care trece mult alături

Min. 35 : Tricolorele duc tot mai des jocul în jumătatea adversă, dar lipsește pasa decisivă

Min. 22 : Singură în marginea careului de 6 metri, Ioana Bortan nu reușește să reia cu capul spre poartă

Min. 18 : Mendes primește mingea în careul mic, cu spatele la poartă, și încearcă un călcâi care nu o surprinde însă pe Părăluță

Min. 10 : O primă șansă importantă de a înscrie! Lunca trimite în fața porții din banda stângă, dar Ciolacu nu reușește să ajungă în timp util pentru a relua spre poartă

Min. 7 : Alexandra Lunca le-a dat deja în două rânduri emoții adversarelor cu demarcările sale, până acum, însă, nu a reușit să scape decisiv spre poartă

Min. 5 : Jocul este echilibrat după primele minute, România a beneficiat de o lovitură de colț, Portugalia de două, fără nicio ocazie de a înscrie