Paul Markus a fost lovit pe trecere de un Mercedes care circula pe sensul de mers dinspre municipiul Cluj-Napoca spre comuna Gilău.
Atât părinții acestuia, cât și Organizația Studenților din Universitatea Tehnică Cluj-Napoca au lansat un apel pe Facebook, pentru donarea de sânge. Mesajul, intitulat „Nevoie de sânge”, invită la solidaritate pentru a salva o viață.
Paul Markus este student la Universitatea Tehnică Cluj-Napoca și joacă fotbal la echipa Luceafărul Valcău (județul Sălaj), fiind unul dintre cei mai talentați fotbaliști din liga a V-a.