VIDEO Fotbalistul fără picioare merge din nou. Povestea lui Viorel Turcu, la România Exclusiv

Fostul fotbalist de la Steaua şi FC Argeş şi-a pierdut ambele picioare din cauza complicaţiilor provocate de diabet. Uitat de lume şi cu o pensie mică, Viorel Turcu a fost ajutat de Gigi Becali, iar acum poate merge din nou, după ce şi-a procurat o proteză nouă.
Romania TV
02 ian. 2012, 19:04
VIDEO Fotbalistul fără picioare merge din nou. Povestea lui Viorel Turcu, la România Exclusiv

Viorel Turcu a câştigat campionatul cu Steaua şi FC Argeş, dar acum nu mai are picioare. „Sunt dreptaci, dar cele mai multe goluri le-am dat cu stângul”, povesteşte nostalgic Turcu. Are 51 de ani, iar în 2008 şi-a pierdut primul picior, pe cel stâng. La începutul lunii septembrie i-a fost amputat şi dreptul, iar cazul său impresionant ajungea în atenţia presei. Are o pensie de 450 de lei şi încă pe atât ajutor de invaliditate, categoria I, dar în toamnă ajutorul său era doar de 230 de lei, pentru că i se luase categoria I. „Mi s-a spus că aşa erau legile. A fost frustrant”, spune acum Viorel Turcu.

Avea o proteză pentru piciorul stâng, dar nu putea merge normal din cauză că nu o avea şi pe cea pentru dreptul. În luna decembrie, Moş Crăciun s-a numit Gigi Becali pentru Viorel Turcu. Finanţatorul de astăzi al Stelei l-a ajutat pe fostul jucător al „roş-albaştrilor” să intre în posesia unei proteze pentru piciorul drept, iar de Crăciun Viorel Turcu a putut simţi din nou bucuria de a lovi mingea şi de a înscrie un gol. Luni seară, în a doua zi din 2012, Viorel Turcu a venit în studioul emisiunii România Exclusiv, de la România TV.

A povestit că problemele au început în 1996. „Atunci încă jucam şi am făcut o operaţie pentru un chist hidratic, în urma căreia am rămas cu diabet. Acesta a lucrat, apoi am făcut artrită. Împreună cu doamna doctor Carmen Pârşu, de la Colentina, am încercat 6 ani să salvăm picioarele, dar nu s-a mai putut„, spune Viorel Turcu.

În 2005 lucrurile s-au agravat, după ce i-a căzut pe picior un obiect de mobilier. Operat de 4 ori, nu a scăpat de infecţie, iar în 2008 a pierdut primul picior. „Prima amputare a fost un moment de cumpănă, dar soţia şi băiatul meu Cătălin au fost lângă mine, cumnaţii şi câţiva prieteni”, şi-a amintit Turcu, care spune că dintre foştii colegi mai ţine legătura doar cu Adrian Bumbescu, cu care este şi vecin şi se vizitează zilnic, cu Ştefan Iovan şi cu Gică Pena.

Viorel Turcu a explicat şi că a ajuns în situaţia de a avea nevoie de ajutor şi pentru că face parte dintr-o generaţie care nu s-a bucurat de salariile care se plătesc în acest moment în fotbal: „Pe vremea mea nu eram chiar aşa bine plătiţi. De exemplu, am câştigat campionatul cu FC Argeş şi am câştigat 5.000 de lei. Erau atunci trei salarii. Azi, un jucător tânăr are 100.000-200.000 de euro la semnătură, a doua zi apare că şi-a luat nu ştiu ce maşină de zeci de mii de euro şi că a băut şampanie de 10 milioane în nu ştiu ce club. Şi noi am avut şi privilegii, eram văzuţi altfel, eram mult mai stimaţi, mai stimaţi decât sunt fotbaliştii acum„.

Viorel Turcu nu a avut probleme în a se acomoda cu noua proteză, cu toate că cei aflaţi în situaţia sa au nevoie de obicei de ceva timp. „M-am acomodat uşor şi repede. am mers din prima fără ajutor. S-au şi mirat la Cernica, unde mi-au făcut proteza. Nimeni nu credea că voi merge din prima şi că am şi celălalt picior amputat”, a spus fostul fotbalist.

„Cei de la firma care a făcut proteza (din străinătate, n.r.) s-au mirat că statul român nu acordă toţi banii pentru proteză. Statul român dă doar 25 de milioane (2.500 de RON – n.r.), în condiţiile în care proteza costă 8.000 de euro. Un om de rând niciodată nu poate să-şi permită aşa ceva”, a mai afirmat Viorel Turcu.

Gigi Becali a intervenit şi el în direct la România TV. „Când îi văd pe oameni în situaţia în care a fost domnul Turcu, mă impresionează. Dumnezeu a pus în mine milostenie şi dragoste pentru oameni ca să pot să-i ajut. Nu mă aşteptam ca domnul Turcu să meargă aşa bine. Merge de nici nu-ţi dai seama că are vreo problemă la picioare. Ar trebui ca şi alţi oameni să ia exemplu şi să facă la fel, să ajute pe alţii cu probleme„, a spus Gigi Becali. Finanţatorul stelist nu a fost singurul om din fotbal care l-a ajutat pe Viorel Turcu, după expunerea cazului său în presă, un gest similar făcând şi preşedintele LPF, Dumitru Dragomir.

DailyBusiness
Ficatul gras, pericolul tăcut. Cum să îți cureți ficatul și să îți redobândești sănătatea cu ceaiuri
Spynews
Video controversat cu Adrian Minune și sora lui Sorinel Puștiu! Cum a apărut manelistul, alături de Liliana | VIDEO
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Un nou virus care îți fură datele bancare, fără să îți dai seama. Cum îți poți proteja telefonul mobil de Crocodilus
Capital.ro
Traian Băsescu a făcut marele anunț despre alegerile prezidențiale. Fostul președinte cutremură toată România
Playtech.ro
Nu scăpăm de lapoviță și ninsoare în România! Cum va fi vremea în următoarele zile, conform ANM
DailyBusiness
Vești proaste pentru o categorie de români. Crește vârsta de pensionare
Adevarul
Povestea Doamnei Stanca, marea iubire a domnitorului Mihai Viteazul. Cât timp au fost căsătoriți
wowbiz.ro
Ea este Anne, tânăra care a murit după ce a mâncat un sendviș la Roma! Nimeni nu se gândea că o simplă ieșire la restaurant i-ar putea aduce sfârșitul tinerei de 21 de ani
Spynews
Cine este Liliana, sora lui Sorinel Puștiu! Femeia surprinsă alături de Adrian Minune are doi copii | FOTO
Spynews
Cum afectează Luna Plină de pe 13 aprilie 2025 zodiile. Berbecii, printre cei mai influențați nativi
Evz.ro
Ce pune la cale România, alături de Ungaria. Decizie neașteptată în războiul UE-SUA
Ego.ro
Au divorțat la scurt timp după nuntă! Vedetele care și-au spus ”adio” aproape instant
Prosport.ro
FOTO. Cum arată arbitra la care s-au dat fotbaliștii pe teren: „Unii mi-au scris pe Instagram”
kanald.ro
O mamă și fiica ei de 13 ani au încercat să jefuiască o vilă din Caransebeș, iar finalul a fost unul tragic. Femeia a murit în încercarea de a scăpa de poliție, iar fiica ei este în stare gravă
Cancan.ro
Cum arată soțiile lui Bobiță, Giani, Dorel și Celentano din Las Fierbinți? Ce familii frumoase au actorii
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare totală de situație în dosarul Cioacă-Elodia. S-a aflat tot. Avocata a făcut marele anunț
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
stirilekanald.ro
„Alt copil, viața merge înainte” Igor Cuciuc a dat vestea mult așteptată, după moartea Andreei: „Un nou Început”. Artistul și soția sa sunt de nedespărțit acum
Ce culori de păr ar trebui să poarte femeile peste 45 de ani. Nuanțe care parcă șterg anii de pe chip
MediaFlux
Adio taxă! De astăzi, niciun român nu o mai plătește
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine sunt chinezii care au venit lângă Hagi la Farul Constanța