FOTOGRAFIA UNUI ROMÂN, publicată în revista National Geographic din SUA

Fotografia realizată de un român a apărut în numărul din septembrie a celebrei reviste National Geographic. Editorii publicaţiei au fost foarte impresionaţi de imaginea surprinsă de fotograful Cristian Munteanu, despre care au spus că reprezintă "o expresie a umanităţii".
Iulian Tudor
03 sept. 2014, 14:25
FOTOGRAFIA UNUI ROMÂN, publicată în revista National Geographic din SUA

Fotografia lui Cristian Munteanu a apărut în ediţia americană a revistei National Geographic, la rubrica „Your Shot”.

Din anul 2008, editorii publicaţiei National Geographic aleg pentru varianta tipărită cele mai bune cadre din cele peste 1,5 milioane provenite de la aproape 300.000 de fotografi din întreaga lume, amatori și profesionişti. Din cele 138 de imagini selectate până acum, este pentru prima dată când una aparţine unui fotograf român.

Decizia editorilor este explicată de Lynn Johnson, fotograf National Geographic şi triplă laureată a World Press Photo, pentru care imaginea surprinsă de Cristian Munteanu reprezintă „o expresie a umanităţii”: „Este un moment de durere născută din iubire, pierdere şi amintire. Suferinţa lor îi apleacă, literalmente, spre copilul pe care l-au iubit. Asemenea momente sunt sfâşietoare când le trăieşti, îţi schimbă viaţa când le eşti martor, şi sunt esenţiale de privit de către noi toţi, din perspectiva naturii noastre umane comune„.

Cristian Munteanu a realizat fotografia în cadrul proiectului său „Viaţă şi Moarte în Groapă”.

Cu doar patru zile înainte o fotografiasem pe Măuța ţinând-o în braţe pe Florina, opt luni. Apoi, pe 24 decembrie, flăcările izbucnite nu se ştie cum au înghiţit baraca. Părinţii nu erau acasă, şi doar vecinul Gigi Nedelcu s-a băgat în foc pentru a-i scoate pe cei mici. Din păcate, pe Florina, mezina, nu a mai putut-o salva. A doua zi, am mers în Văcăreşti ca să văd ce se întâmplă şi tot atunci am făcut şi această fotografie„, este povestea fotografiei spusă de Cristian Munteanu.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Medicamentul care ar reduce speranța de viață cu 6 ani. Multe persoane îl folosesc pentru o problemă des întâlnită
Capital.ro
Decizia pentru Elena Udrea. Va fi eliberată? Tribunalul Prahova a făcut anunțul azi, 29 aprilie
Playtech.ro
Aparatul pe care românii nu îl mai pot cumpăra de la 1 iulie 2025. Electrocasnicul dorit de mulți a fost interzis de UE
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Momente de teroare pentru o femeie din Brooklyn, atacată de un grup de evrei ortodocși. „Amenințau cu violul, scandau «moarte arabilor»”
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Vești foarte proaste pentru pensionari, din luna mai. Cine se face vinovat
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii care vor primi 292 de lei pe 8 mai 2025, direct pe card sau prin Poșta Română
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Blackout în România? Cel mai negru scenariu pentru țara noastră: Catastrofale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Mesajul Runelor pentru marti, 29 aprilie 2025. Zi de marti cu noroc mare pentru patru zodii!
MediaFlux
Mihai Leu în stare critică la terapie intensivă. Fostul campion la box si pilotaj adus cu elicopterul la București
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster