Alin George Niţescu, în vârstă de 32 de ani din Piteşti, a murit după o şedinţă de terapie la psihiatru, susţin rudele acestuia. El fusese diagnosticat schizofrenie paranoică. Bărbatul urma un tratament, iar în urma unei injecţii a intrat în comă şi a murit.
Rudele spun că bărbatul mergea o dată pe lună la consult şi i se administra o injecţie. După ultima, însă, pacientul s-a simţit foarte rău. Fratele lui, Doru Niţescu, care este prorectorul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică ”I.L. Caragiale” (UNATC), susţine că psihiatrul a chemat ambulanţa abia după două ore de agonie.
Bărbatul suferea de schizofrenie paranoidă şi avea halucinaţii.
„După ce a terminat facultatea a avut un episod psihotic acut. Vedea un lucru mai deosebit la distanţă, zicea că e fantomă”, a declarat tatăl tânărului, Viorel Niţescu.
Medicul acuzat susţine că nu are nicio vină.
„Pacientul urma de un an şi jumătate tratamentul la noi în clinică şi îl urma cu aceeaşi doză de la început până la sfârşit. În afară de problema psihiatrică gravă, schizofrenie paranoidă, pacientul avea foarte multe probleme”, a declarat Ramona Herişanu, medicul acuzat de malpraxis.
Cazul este cercetat de poliţie. Acum se aşteapă rezultatele analizelor toxicologice de la Bucureşti.