Funie de usturoi de Cartea Recordurilor, la Botoşani. Localnicii n-au bani să omologheze performanţa

O familie din Botoşani a vrut să întreacă orice record şi a legat o funie de usturoi de peste 300 de metri lungime. Oamenii vor ca împletitura lor să fie omologată, numai că nu au bani să cheme specialiştii în România.
Filip Stan
10 sept. 2015, 06:50
Funie de usturoi de Cartea Recordurilor, la Botoşani. Localnicii n-au bani să omologheze performanţa

Funia de usturoi, lungă de 304 metri, este realizată de o familie din localitatea botoşăneană Copalău şi depăşeşte cu 50 de metri recordul modial, deţinut în prezent de un ungur. Autorităţile locale ar dori să înscrie funia de usturoi în Cartea Recordurilor, însă nu au bani să îi aducă pe specialiştii Guiness Book la faţa locului. Costurile aducerii la Copalău a reprezentanţilor Cărţii Recordurilor s-ar ridica la 7.000 lire sterline, sumă care depăşeşte posibilităţile loacalnicilor.

Citeşte şi Utilizări neobişnuite ale usturoiului

În consecinţă, potrivit România TV, primarul localităţii a promis că va angaja un cadastrist care să facă măsurătorile oficiale, pe care mai apoi să le trimită pentru omologarea giganticei funii.

La realizarea împletiturii s-au utilizat peste 300 kg de usturoi şi s-a muncit peste trei luni. Usturoiul de Copalu a devenit brand-ul comunei şi este sărbătorit cu mare fast în fiecare toamnă.

DailyBusiness
Iarna revine în forță! România, lovită de un nou val de ninsori în plină primăvară
Spynews
Bella Santiago a fost operată, după ce s-a accidentat în vacanță. Cum se simte fosta concurentă de la Power Couple
Bzi.ro
Cătălin Scărlătescu a povestit momentul în care a cerut-o pe Doina Teodoru: „Am umblat o lună cu inelul în buzunar!“
Fanatik.ro
Locul din România care devine un punct strategic pentru securitatea Europei de Sud-Est. Se va construi un nou cheu militar și facilități logistice moderne
Capital.ro
S-a aflat cine îl înlocuiește pe Călin Georgescu. El e omul care va cuceri România
Playtech.ro
Cât costă tratamentul pentru tratarea dependenței de jocuri de noroc! Există un singur centru, chiar în inima României
DailyBusiness
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
Adevarul
De ce are nevoie Trump de metale din pământuri rare și ce legătură au Ucraina și Groenlanda cu acestea
wowbiz.ro
Alex Dobrescu, reținut pentru trafic de droguri! Descoperirea făcută de anchetatori acasă la el. Încă o lovitură pentru Cristina Cioran, după împăcarea cu tatăl copiilor săi | Surse
Spynews
Cum arată camera cântăreței Minodora. Multe doamne doar visează la așa ceva / FOTO
Spynews
Top 3 zodii care vor începe un nou capitol luna aceasta. Au reușite pe plan personal și profesional
Evz.ro
Dezastru pentru o fabrică istorică din România. Se anunță concedieri masive
Ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Prosport.ro
Cât de frumoasă este Sorana Cîrstea. Iubita lui Ion Țiriac jr. a făcut senzație cu apariția ei pentru WTA
kanald.ro
Cutremur miercuri seară în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce regiune s-a produs
Cancan.ro
Marius Moga, anunț șoc după 10 ani alături de Bianca Lăpuște: Fiecare pe drumul lui
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românii sunt datori cu bani la stat. Formular obligatoriu la ANAF. Se completează în nume personal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Teodora Stoica, apariție spectaculoasă în costum de baie. Cât de bine arată fiica lui Meme Stoica
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Luca Manolache! Descoperire șocantă la autopsie
Danemarca finanțează producția de arme în Ucraina pentru a accelera livrările și a reduce costurile
MediaFlux
Românii nu vor mai putea juca câți bani vor la păcănele și pariuri. Ce prevede un nou proiect de lege
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Acuzaţii grave: Un fost preşedinte insinuează că MApN ar fi penetrat de serviciile de informaţii ruseşti