Gabriela Cristea a scos ediția de prăjituri speciale pentru Sfântul Valentin. Iată care sunt prețurile pentru un astfel de desert. Nu mai este un secret pentru nimeni faptul că una dintre pasiunile Gabrielei Cristea este bucătăria, iar aceasta este surprinsă adesea pregătind preparate delicioase pentru întreaga familie și încercând rețete noi. Întotdeauna reușește să explice, pas cu pas, pentru toți cei care o urmăresc, cum ajunge la anumite rezultate și nimic nu i se pare prea complicat ca să se transforme într-o farfurie delicioasă și să-i adune pe toți la masă, potrivit kfetele.ro.
La finalul anului 2023, Gabriela Cristea a pus bazele unei mici afaceri de familie. Este vorba despre un atelier artizanal, acolo unde sunt pregătite diverse produse de panificație.
Recent, Gabriela Cristea și-a surprins clienții cu o nouă gamă de produse de cofetărie: o selecție de torturi artizanale, create din ingrediente naturale.
„Descoperă torturile noastre artizanale, create pentru toate gusturile și momentele speciale din viața ta, cu ingrediente de cea mai înaltă calitate, fără premixuri. Fiecare tort este o sărbătoare a rafinamentului și bucuriei, perfect pentru a aduce zâmbete și a crea amintiri de neuitat”, este mesajul oficial de pe site-ul Fărâmă.ro.
Există șase sortimente de tort, printre care Tort Pistache doree, Tort Tableu de Figues, Tort Royale aux Menthe, Tort Romance a Amalfi.
Aspectul și culorile sunt de fiecare dată alese cu grijă, iar vedeta este atentă să-i bucure pe toți cei care o urmăresc cu sfaturi care să îi ajute să reducă timpul petrecut printre ingrediente.
De altfel, este cunoscut și faptul că Gabriela Cristea deține două magazine cu produse delicioase pe care le scoate la vânzare, iar în funcție de fiecare sezon, aceasta îi bucură pe toți cei care îi calcă pragul cu dulceață, zacuscă, cozonac și diverse prăjituri și torturi.
Atunci când vine vorba de deserturi, totul în jur capătă culoare, iar iubitorii de dulciuri nu au cum să reziste spectacolului din farfurie. Sfântul Valentin, sărbătoarea iubirii, a sosit, așa că Gabriela Cristea nu putea să treacă peste această zi specială fără să nu creeze și câteva prăjituri perfecte pentru a arăta iubirea prin ele. Fosta prezentatoare TV a realizat un tort din macarons cu lavandă, special pentru ziua soacrei sale, pentru a vedea cum este primită această combinație inedită și dacă prinde la gustul celorlalți.
“Tortul pe care l-am făcut soacrei mele de ziua ei. Am încercat pe ea și am văzut că nu am mai rămas nimic la masă. Am făcut tortul acesta pe bază de macarons cu lavandă și un pic de zmeură, de te lingi pe degete. Lumea s-a bătut pe el la masă.”, a spus Gabriela Cristea.
Fără să stea prea mult pe gânduri, cei din familie au terminat rapid un astfel de tort cu lavandă, care, în cofetăria Gabrielei Cristea costă 220 lei/ 700 g. Un tort cu macarons costă 160 lei /700 g, iar un tort în formă de inimă cu ciocolată costă 110 lei/ 600 g. La același preț este și tortul cu ciocolată albă și căpșuni. Căpșunile îmbrăcate în ciocolată albă costă 88 lei cutia, iar Mega Macaron, ediția specială de Valentine’s Day costă 28 de lei.
Iubitorii de fructe și de puțin roșu în farfurie de sărbătoarea iubirii se pot bucura de o tartă, care costă 19 lei, iar un mousse cu fructe de pădure 22 de lei. Cei care își doresc să se bucure de ziua iubirii cu o prăjitură cu fistic, trebuie să scoată din buzunar 20 de lei pentru o combinație de gusturi inedite. Deserturile special create pentru ziua iubirii sunt perfecte pentru a fi făcute cadou persoanei iubite și mâncate la o cină romantică, iar torturile roz, sub formă de inimă cu ciocolata albă și căpșuni reprezintă desertul perfect prin care puteți să vă exprimați sentimentele în această zi. Notele de auriu de pe macarons și prăjituri oferă un aer de eleganță și rafinament tuturor celor care vor să își îndulcească sentimentele într-o astfel de zi.
Totodată, vedeta a dezvăluit și prețul la care poate fi achiziționat prețiosul desert. Mai exact, 450 grame de ciocolată Dubai costă 90 de lei.
Prțeul destul de piperat al ciocolatei se datorează în mare parte produselor din compoziție, care și ele sunt destul de scumpe. Principalul ingredient este kataiful de fistic, un ingredient oriental plin de culoare și gust, care „adaugă un contrast subtil între cremos și crocant„, potrivit descrierii de pe site.
Internauții nu au fost, însă, impresionați de preparatul Gabrielei, considerând că prețul nu este pentru toate buzunarele.
„480 de grame…118 lei plus curier…cred că trăiți pe altă planetă”
„Arată foarte bine, dar mi se pare scumpă”
„Arată bine pentru cine își permite. Sunt scumpe, cu banii aceștia cumpăr un kilogram și jumătate de prăjituri”, sunt câteva dintre comentariile lăsate de urmăritorii vedetei la videoclipul postat pe contul său de Facebook.
Prezentatoarea emisiunii Mireasa: capriciile iubirii prepară prețiosul desert după rețeta următoare:
„Am dezghețat cataiful. Trebuie lăsat să se dezghețe în punga lui pentru a se păstra umezeala.
Avem ciocolată neagră, ciocolată cu lapte și ciocolată albă. La 450 g de cataif folosim 50 g de unt. Mai avem nevoie de aur, fistic și neapărat niște forme. Prima dată topim ciocolata separat, apoi facem amestecurile. Ce interesant e cataiful acesta! Ce frumos se desface! Ne apucăm să-l tăiem mărunt, cam de 1 cm și trebuie să-l facem pe tot mărunțit.
Citeste si Gabriela Cristea a apărut cu un tatuaj, iar fanii au luat foc: „Te-a găsit nebunia la 50 de ani?”
Am topit 50 g de unt, nu foarte mult și punem cataiful, apoi mergem cu el pe foc, la prăjit, doar un pic, până devine crocant. Îl amestecăm foarte bine pentru a nu se arde pe nicio parte”, a explicat Gabriela Cristea pe rețelele sociale.