Potrivit county managerului CJ Galaţi, Costel Fotea, firma SC Risk SRL Brăila, care a câştigat contractul de distribuţie a laptelui în zonele Galaţi, Tecuci şi Pechea, refuză să livreze laptele către şcoli şi vrea să rezilieze contractul.
„SC Risk SRL Brăila a depus, vineri, la CJ o adresă prin care anunţa că vrea să rezilieze contractul, pe motiv că nu i s-a restituit garanţia de bună execuţie, în valoare de 53.000 lei. Garanţia se restituie în baza unei solicitări şi după ce CJ face o evaluare a activităţii societăţii. Însă Risk nu a cerut în scris restituirea acestei garanţii. CJ va da societatea în judecată pentru nerespectarea contractului, pentru că, potrivit contractului cadru, SC Risk putea cere rezilierea dar cu 15 zile înainte de a opri furnizarea produsului, adică trebuia să depună această adresă cel târziu pe 1 septembrie. Până când instanţa va decide dacă Risk va continua să distribuie laptele sau va trebui să organizăm o nouă licitaţie, CJ va face o achiziţie directă, în procedură de urgenţă, ceea ce înseamnă că peste zece zile se va stabili un nou furnizor de lapte”, a declarat, miercuri, Costel Fotea.
El a precizat că în prezent doar 10.500 de elevi primesc laptele, pentru că aceştia se află în zona Tuluceşti-Tg. Bujor-Bereşti-Oancea, acolo unde laptele este adus de o altă firmă.