„Procesul de schimbare va începe de mâine, 15 august și se va termina vineri noaptea, 18 august. Noul gazon este produs în România, a fost însămânțat în septembrie 2016 și aclimatizat pe condițiile din țara noastră. Ultima schimbare de gazon a avut loc în octombrie 2016, iar gazonul a fost adus din Ungaria”, se arată într-un comunicat de presă al municipalității.
Potrivit sursei citate, PMB a demarat procedura de achiziție a unor ventilatoare speciale care să permită, îndeosebi în sezonul cald, ventilarea la nivelul gazonului, umidificarea și răcirea temperaturii.
Costurile pentru schimbarea gazonului sunt la jumătate față de cele suportate anul trecut, când gazonul a fost adus din Ungaria.
Municipalitatea precizează că, urmare a numeroaselor evenimente sportive care au avut loc în ultima perioadă pe Arena Națională, dar și din cauza caniculei din ultimele săptămâni, gazonul s-a deteriorat.
Astfel, imediat după meciul Steaua — Astra Giurgiu, la nivelul PMB s-a constituit o comisie formată din specialiști în întreținere gazon, ingineri horticultori, pentru a analiza suprafața de joc și a lua de urgență măsurile care se impun, astfel încât meciurile programate să se desfășoare în cele mai bune condiții.