În cadrul unui interviu oferit Agerpres în ceea ce priveşte un memorial dedicat victimelor de la Colectiv, Gianina Corondan a afirmat că este de acord cu acțiuni de bun simț și decente care să ne facă într-adevăr să nu uităm acel moment tragic. „Sunt pentru a nu se uita, cu orice mic semn din partea fiecăruia. Dacă vom fi solidari, cum am fost în anumite momente grele, cred că nu se va uita și vom învăța și noi, în sfârșit, ceva dintr-o experiență nefericită”, a spus Geanina Corondan.
În ceea ce priveşte locul în care ar trebui realizat acest memorial, Geanina Corondan consideră că ar fi destul de complicat realizarea la locul tragediei.
„Noi suntem în locul acela în fiecare clipă în care ne gândim la ei și la ce nenorocire a putut să se întâmple și ce lucruri ne pot paște pe oricare dintre noi. Noi suntem în continuă conexiune cu ei și cu evenimentele acestea puternice”, a spus aceasta.
Prezentatoarea spune că statul ar trebui să se ocupe de găsirea resurselor financiare necesare. „Statul are o mare parte din vină, deci ar trebui să se ocupe în permanență. Ar trebui să fie într-adevăr mâna aceea pe care să o simți că te sprijină. Or despre stat toată lumea vorbește peiorativ, despre acest element care mai mult încurcă de mult ori decât să descurce. În concluzie, aș invita statul să aibă un început în a fi implicat”.
Întrebată ce motto ar fi cel mai potrivit pentru a defini Memorialul victimelor de la Colectiv, Geanina Corondan a răspuns simplu: „Nu știu dacă definiții, cuvinte, mai pot face să tresalte ceva în noi. Cred că, până la urmă, s-a săpat în fiecare din inimi un loc acolo pentru victimele acestea și pentru oamenii care au fost profesioniști, care au fost implicați în fenomenul muzical cu toate vitregiile lui, la cel mai de jos palier. Și atunci motto-ul nu încălzește cu nimic. Niciun vers, niciun verb, niciun proverb, nu poate să schimbe ceva. Poate că ar trebui scrise numele lor, fiecare nume în parte să rămână”.
Citeşte şi