George Simion confirmă. Anunţul a fost făcut la scurtă vreme după ce USR PLUS a venit cu acuzaţii similare pentru tabăra lui Florin Cîţu.
„Florin Roman, Bogdan Gheorghiu, Florin Roman. A sunat Rareș Bogdan să ne vedem acum cât de repede. Noi nu suntem de vânzare. Poate celelalte partide sunt de vânzare, noi nu suntem de vânzare”, a spus George Simion la Parlament.
Ionuț Moșteanu (USR-PLUS) a declarat, luni, că ‘este fără precedent’ ce se întâmplă zilele acestea, în Parlament. ‘Este fără precedent ca o majoritate să blocheze dreptul constituțional al minorității de a depune o moțiune de cenzură.’, a explicat Moșteanu. Ulterior, Moșteanu a vorbit despre semnăturile pentru moțiunea de cenzură spunând că ‘echipa domnului Florin Cîțu contestă semnăturile parlamentarilor.’
‘Este, din nou spun, fără precedent în Parlament.’, a adăugat Moșteanu.
‘O semnătură olografă rămâne o semnătură olografă și atunci când este scanată, când este pe un șervețel sau pe un colț de hârtie. De un an și jumătate, în Parlamentul României, se votează prin telefon. S-au votat legi importante pentru toți românii cu un simplu apel telefonic și cu un răspuns de la capătul celălalt pentru sau împotrivă. Se votează electronic pe tabletă. Niște tablete în spatele cărora niciodată nu știm exact cine este. ‘O semnătură olografă e valabilă. Cîțu încearcă să se mai agațe, pentru câteva zile, de scaunul de la Palatul Victoria’
Moșteanu a mai spus că, ‘de un an și ceva, se admit semnături olografe, trimise scanat de către parlamentari, pentru înregistrarea proiectelor de legi. Sunt astfel de inițiative care au devenit legi pentru români cu semnături olografe, trimise scanat.’
‘Suntem în pandemie, stare de alertă, am încercat să ținem deplasările la minim atunci când s-a putut.’, a adăugat Moșteanu.
De asemenea, el a precizat că ‘există preluare pe suport digital al semnăturii olografe a fiecărui român, atunci când merge la pașapoarte, la permise, la consulate, la ANAF…’.
‘O semnătură olografă rămâne o semnătură olografă, o declarație de voință a semnatarului. Doar semnatarul poate contesta autenticitatea acelei semnături. În momentul acesta, niciun parlamentar dintre cei care au semnat moțiunea nu își contestă semnătura.’, a continuat Moșteanu, acuzând că ‘totul este o perdea de fum prin care Florin Cîțu încearcă să se mai agațe, cu disperare, pentru câteva zile, de scaunul de la Palatul Victoria.’