George Simion îndeamnă la unirea suveraniştilor: „Este timpul să punem preşedintele ales de popor, Călin Georgescu! Fraţi şi surori, haideţi în AUR!”

Decizia Curții Constituționale a României (CCR) de anulare a alegerilor prezidențiale a generat un val de reacții puternice în mediul politic. Hotărârea a fost luată după constatarea unor nereguli majore în campania electorală a lui Călin Georgescu, câștigătorul surpriză al primului tur. CCR a considerat că procesul electoral a fost compromis, ceea ce a dus la reluarea alegerilor.
Filip Stan
09 dec. 2024, 17:07
George Simion îndeamnă la unirea suveraniştilor:

În acest context tensionat, George Simion, liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a lansat un apel public către patrioți, suveraniști și unioniști, îndemnându-i să se alăture formațiunii sale pentru a forma un bloc politic unit. El a criticat dur alianța politică dintre USR și PSD și a subliniat importanța mobilizării în fața ceea ce a numit „globaliști” și „antihriști”.

„Fac un apel la toţi patrioţii din această ţară, la toţi unioniştii, la toţi cei care au participat la această bătălie pe care am dus-o în ultimii cinci ani, indiferent ce ne-a separat, indiferent de diferenţele dintre noi, e momentul să strângem rândurile. Au existat persoane, au existat partide care au trădat. Vedeţi şi voi alianţa pe care USR a anunţat-o cu PSD. Dacă globaliştii, antihriştii, corupţii se adună, este timpul să ne adunăm şi noi.”, a spus liderul AUR.

Simion a spus că este dispus să negocieze cu orice forţă politică suveranistă, astfel încât să împiedice alegerea candidatului  dreptei, care ar putea fi Nicuşor Dan.

Citeşte şi: Diana Șoșoacă o face praf pe Elena Lasconi: „Proasta proastelor”. Apel la USR: „Duceți-o pe țața Ileana la INML”

„Sunt disponibil până la finalul anului să port discuţii individuale sau în format mai larg, veniţi să formăm un singur bloc suveranist. Veniţi în Mişcarea pentru renaşterea şi reconstrucţia României. Veniţi în Alianţa pentru Unirea Românilor. Ştiu că am avut multe divergenţe sau diferenţe, dar fiţi oameni şi înţelegeţi că mai presus de orice trebuie să punem interesul patriei. Trebuie să oprim această lovitură de stat, trebuie să ne alegem preşedintele, cel votat de popor, pe Călin Georgescu, nu cel pe care încearcă să îl inventeze unii şi alţii, respectiv posibil Nicuşor Dan. Este timpul să fim uniţi prin iubire, prin unire, prin pace. Fraţi şi surori, haideţi în AUR pentru a câştiga această luptă.”, a mai spus preşedintele AUR.

Citeşte şi: Negocieri de foc pentru noul Guvern al României. Partidele care se „bat” pentru desemnarea premierului. Pe cine mizează PSD și PNL

DailyBusiness
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Spynews
Alessia Năstase a vorbit despre divorțul părinților ei, Amalia și Ilie Năstase. Cum a afectat-o separarea: „A fost o perioadă în care nu am înțeles unde mă duc"
Bzi.ro
Se știu primele echipe eliminate de la Asia Express 2025! La acest cuplu nu te așteptai să plece
Fanatik.ro
Aceasta este temperatura la care să speli hainele negre. Nu se vor mai decolora dacă respecți indicația
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. A venit verdictul: Nu văd ce ar mai putea să facă
Playtech.ro
Când pot nepoţii moşteni averea bunicilor, de fapt. Nu trebuie testament
DailyBusiness
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
Adevarul
Controverse legate de originea etnică a lui Hitler. Când a obținut dictatorul nazist cetățenia germană
wowbiz.ro
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Spynews
Cotlete de porc în sos cremos după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat fraged și gustos
Spynews
Alerta de vreme extremă a fost prelungită și în weekend! Meteorologii au anunțat precipitații mixte și vânt puternic
Evz.ro
Se fac stocuri de alimente și medicamente. Scenariu înfiorător
Ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Prosport.ro
Reacția lui Jordan Chiles, după ce gimnasta din SUA a aflat ce s-a întâmplat cu apelul ei din proces
kanald.ro
Ea este Ștefania, asistenta de la Spitalul Sfântul Spiridon care a murit la doar 47 de ani. Mesajul sfâșietor transmis de colegi, în memoria ei: „Atât de sufletistă...”
Cancan.ro
Bucurie mare în showbiz ❤️ Fosta concurentă de la Mireasa este însărcinată pentru prima oară
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu va putea candida din nou. CCR a recunoscut în mod oficial
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„E ceva extrem de personal. Tremur toată”. A rupt tăcerea despre cei 3 iubiți
stirilekanald.ro
Ea este asistenta din Iași care s-a stins din viață la 47 de ani. Moartea Ștefanei a frânt inimile celor care au cunoscut-o: "Drum lin către îngeri, suflet bun"
Reacția furioasă a lui Elon Musk după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
MediaFlux
Minivacanța de Paște. Câte zile libere vor avea românii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Evadarea lui Horațiu Potra: neputință instituțională sau complicitate tacită?